YEREL
Giriş Tarihi : 06-01-2022 14:54

CAMİ YERİ REDDEDİLDİ...

Kdz.Ereğli  Belediye Meclisi ocak ayı 2. Oturumunda Belediye Başkanı Halil Posbıyık,  AK Parti ve CHP Belediye Meclis üyeleri arasında ‘cami’ gerginliği yaşanırken,  meclis toplantısı sözlü tartışmalara sahne oldu.

CAMİ YERİ REDDEDİLDİ...

Kdz. Ereğli Belediyesi'nin 2022 Ocak ayı ikinci oturumu Atatürk Kültür Merkezi'nde Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık Başkanlığı'nda gerçekleştirildi.

Kdz.Ereğli Belediyesi’nin Çarşamba günü gerçekleştirilen Meclis toplantısının Ocak ayı ilk oturumda tartışmalara neden olan ve komisyona gönderilen Ereğli sahiline cami yapılma önerisi yaşanan tartışmaların ardından oy çokluğu ile red edildi.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Ereğli sahilinde cami yapılmak üzere gerekli imar düzenlemesinin yapılması talebi, Meclis 2’nci Oturumu'nda görüşüldü.

Kdz.Ereğli  Belediye Meclisi ocak ayı 2. Oturumunda Belediye Başkanı Halil Posbıyık,  AK Parti ve CHP Belediye Meclis üyeleri arasında ‘cami’ gerginliği yaşanırken,  meclis toplantısı sözlü tartışmalara sahne oldu.

POSBIYIK: ISRARLA EREĞLİ SAHİLİNE CAMİ İSTİYORLAR

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, toplantıya katılanlara konuyla ilgili bilgiler vererek,  Bakanlığa cami yeri konusunda 7 yer önermelerine rağmen ısrarla Ereğli sahiline cami yapmak için uğraştıklarını söyledi.

Ereğli’nin tek nefes alabildiği yer olan sahilin ortasına cami yapılmasının ilçede yapılan festival ve şenliklerin de yapılamaması demek olduğunu ifade eden Başkan Halil Posbıyık, “biz Cami yapılmasın demiyoruz ama Ereğli sahiline yapılmasının doğru olmadığını söylüyoruz. Oraya cami yapılması demek festival için Ereğli’de sahne alacak olan Yıldız Tilbe’nin yırtık elbisesiyle cami karşısında insanları eğlendirmesini saygısızlık olarak görüyoruz. Bu da demek oluyor ki sahile cami yapılması demek Uluslararası Festivallerin, Balık Festivalinin, Sünnet Şölen ve diğer şenliklerin yapılamaması demektir. Ereğli’de başka yer mi kalmadı da sahile ısrarla cami istiyorlar” şeklinde konuştu.

Başkan Posbıyık, şunları ifade etti:

“Ereğli’ye sahili yapmak için ben 20 sene uğraştım. Ereğli halkından topladığımız vergilerle o sahili doldurduk, büyük masraflar yaptık. Tuzu kurular orada pek gezmezler, onların büroları vardır, şaşalı oturacak yerleri vardır. Ama gariban vatandaş orada dolaşır, nefes alır, gezer, kafasını dağıtır, rahatlar.  Hatta öyle gariban vatandaşlar vardır ki çay bahçesine girip de 2 lira çay parası veremez ama bu sahilde dolaşır, kafasını dağıtır. Türkiye’nin her tarafından insanlar buraya gelir, kırsal kesim de buradadır. Şimdi bakanlık bizim elimizden burayı almaya çalışıyor. 30 dönüm yeri almak istiyor. Sahil 2 kilometre uzunluğunda 3’te birini yani 700 metresini, Ereğli halkının vergileriyle dolgu alanı yapılan yeri bizden alıyor. Biz camiye karşı değiliz ama yeri uygun değil.

-SAHİLİMİZE DOKUNMAYIN-

Cami için 7 tane alternatif yer gösterdik bakanlığa…  Çok güzel yerlerimiz var mesela Askeri Lojmanların olduğu yere yapalım dedik.  Biz de yardım edelim, makinelerimizi verelim. Projelerinizi biz yapalım, maddi bakımdan da yardım edebiliriz, dedik. Yeter ki şu sahilimize dokunmayın. Burada gariban vatandaşlarımız hava alıyor, nefes alıyor. Ereğli’de yaşayan vicdanlı insanlar buna müspet oy vermezler. Çünkü onların çocukları yarın onlara hesap sorar. Sen benim nefes alacağım alanları niye yok ettin, derler. Ağlayan gençlerimiz var sahilimizi elimizden alıyorlar diye dünden beri… Bu gençler yarın hesap soracak meclis üyelerine; ‘sen buna niye karşı çıkmadın’ diye...  Ereğli’de yaşayan, havasını teneffüs eden, ekmeğini yiyen hiç kimse buna ‘evet’ diyemez. Derse Ereğli’ye ihanet eder. Ben de Ereğli’ye ihanet edenlerin isimlerini Amfi tiyatronun oraya bir bez parçasının üzerine tek tek yazarım. Bundan da şeref duyarım. Bakanlık Amfi tiyatroyla birlikte kafelerin bahçelerini alıyor, Alemdar Gemisi’nin yarısını alıyor, Sevgi, Barış, Dostluk Köprüsü’nden Piramit Kafe’ye kadar komple araziyi ele geçiriyor ve oraya 9 katlı apartman yüksekliğinde (35 metre yükseklikte) cami yapıyor.  Anıt görünmüyor, yani Atatürk silueti yok ediliyor. Ereğli’nin sahil silueti gidiyor. Trafik keşmekeş. Bir şehit cenazesinde trafiğin altından kalkmak mümkün değil.”

MENDEŞ: ‘EREĞLİ SAHİLİ, EREĞLİ’NİN KALBİDİR’

CHP Kdz.Ereğli Belediye Meclisi grup sözcüsü Tayyar Mendeş,”Öncelikle şunu net bir şekilde altını çizmek isterim. Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak biz Ereğli’de biz prejtij cami yapılmasına karşı değiliz. Bizim itiraz ettiğimiz nokta caminin yeriyle ilgilidir. Önce cami için Kent Meydanının olduğu alan söylendi, yan tarafta Kaymakamlık Binası, emniyet binası ve Belediye Hizmet binası var, kamu binalarının ortasında bir camii. Dünyanın hiçbir yerinde siz kamu binalarının olduğu bölge ve alanın içinde yapı göremezsiniz, orası meydandır. Daha sonra bu öneriyle gelindi. Demin başkanım belirtti. 7 ayrı nokta gösterdik Kdz.Ereğli’de. Şimdi sahilde Amfi Tiyatronun olduğu nokta.  Peki bu noktanın anlamı nedir? 1971 yılında ailemle birlikte Ereğli’ye geldim ve 50 yıldan bu yana Ereğli’de yaşıyorum. O günlerden bugüne ilmek ilmek bu hallere getirildiğini  yaşarak şahit olanlardan birisiyim. Ve bütün sahilde  Halil Posbıyık damgası vardır. Ve bunu da Ereğli’de bilmeyende yoktur. Ereğli sahili özellikle Amfi Tiyatronun bulunduğu yer Ereğli halkının nefes aldığı yerdir. Ereğli sahili Ereğli’nin akciğerleridir. Bir meclis üyesi arkadaşımın belirttiği ifade var. Der ki; “Amfi tiyatronun olduğu yer de Ereğli sahilinin kalbidir. Şimdi bize Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı diyor ki ‘kalbinizi söküp çıkarın’. Eyy Ereğli halkı!STK temsilcileri var burda, muhtarlar var ekipleri var. Benim mesai arkadaşlarım var, belediye meclis üyesi arkadaşlarım var.Ey  Ereğli halkı!Siz kalbinizin söküp çıkarılmasına razı mısınız?Asıl soru bu!’ şeklinde konuştu.

Salonda bulunanlar tarafından alkış alan Mendeş’in konuşmasının ardından söz alan CHP Meclis üyelerinden Haluk Okur’da , teknik olarak ‘bu camiyi buraya neden yapılamayacağını’ anlatabileceğini ifade etti.

Okur,”Evet Ereğli’de prejtij olabilecek bir camiye ihtiyaç vardır. Bu tartışma bu caminin nereye yapılacağıdır.Ben demokrat bir insanım,demokrasiye inanan bir insanım. Ereğli halkı, Ereğli’yle ilgili kararlarını kendisi vermelidir. Ankara’da, başka bir yerden dikteyle bir karar verilemez. Meclis üyesiyim ve dünya inancımda bunu gerektirir. Mesleki olarakta düşüncem bu cami buraya yapılmamalıdır. Niye yapılmamalıdır?Hep konuşuyoruz, Kdz.Ereğli’de hepimizin bildiği gibi yaşamsal kontrolde bir düşüklük var, ulaşım sorunumuz var. Sabah saatlerinde, akşam saatlerinde kentin ana can damarı olan ulaşım yolu olan iki kavşak noktası vardır bu yol üzerinde. Şimdi elimizde bu camide kaç kişi ibadet edecek bu konuda bir veri yok elimizde.Bu tür projelerde normalde teknik olarak anlayabileceğim tarzda şu söylenmelidir.Şu kadar büyüklükte, şu kadar kişilikte, şu kadar kişinin ibadet edebileceği, şu kadar yükseklikte bir proje olmadıki hayalimde canlandırıp söyleyeyim. Şimdi burdaki görüntüye göre en az 3 bin 4 bin kişilik bir cami var. Mevcut koşullarda yetersizlik konusu trafikten herkes şikayetçi biz bunu çözmeye çalışıyoruz. 3-4 bin kişinin bir anda motorlarıyla trafikte geldiğini, yayaların geldiğini düşünün. Bu insanlar nasıl dağılacak, nasıl buraya girecek, nasıl çıkacak?Zaten bir keşmekeşlik var, siz sorunu çoğaltıyorsunuz! Bu nasıl bir çözümdür. Aynı zamanda burda yaşayanlar, yaşayan kentler şunu yapar! Sahiller organizmadır, canlıların kollarıdır. Sahilde bir bütüncül bir planlama vardır, bunun içinde kültürel tesisler, sosyal tesisler, spor tesisleri vardır üzerlerinde. Şimdi burada bu plan önerisiyle başka bir külfet, başka bir sorun getirilmeye çalışılıyor. Bunun bir etki değeri vardır kendisiyle bütünleşen. Burada sadece ben yaptım oldu mantığı vardır. Bu kabul edilebilir olasılıkla görebilmemiz mümkün değildir. Ben kendim, Belediye Meclis  üyesi arkadaşlarım ve kentte yaşayan küçücük bir çocunda söyleyeceği tek bir şey Ereğli’nin kalbi olan sahile dokunulmamasıdır”dedi.

KUMAŞ’IN KONUŞMASIYLA ORTAM GERİLDİ…

Okur’un konuşmasının ardından söz alan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Mustafa Kumaş’ın “ Benim konuşmalardan anlayamadığım bir nokta var. Buraya cami yapılınca millet sahile inmeyecek mi? Buradaki rahatsızlığı çözemedim. Bir ikincisi 30 bin metre karenin hepsi cami alanı değil. Park ve cami olarak ifade ediliyor. Buradaki sıkıntıyı ben anlayamıyorum. Orada yapılacak caminin silülete etkisi elbette ki tartışılır ama buraya cami yapılacak demek sahil yok oluyor demek camiye karşı olmak demektir. Buraya gelen insanların birçoğu camiye gidiyordur, ya da gitmiyordur. Bizim için farketmiyor. Plan proje detaylı gözükmediği için kafanıza göre konuşup eleştiriyorsunuz. Sonuçta burda yapılan cami Ereğli halkının sahile inmesini etkilemez, aksine bütünleşir , daha iyi bir görüntü sağlar diye düşünüyorum “sözleri  biran da ortamın gerilmesine neden oldu.

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, “Senden başka bir konuşma beklemezdim Mustafa Kumaş. Hayatında Ereğli’ye kötülük yapmak için sadece rant elde etmek için elinden geleni yaptın. Senin işin gücün nifak” sözlerine Kumaş’ta “bana böyle ithamlarda bulunamazsınız.” diyerek tepki gösterdi. Posbıyık ve Kumaş’ın sözlü tartışmalarına bu kez de salonda bulunanlar ve AK Parti’li Meclis Üyeleri Zafer Hüseyin Durmaz ve Kürşat Yağız ile CHP’li Meclis Üyesi Sertan Kuzu’da katıldı.

CHP Meclis Üyesi Sertan Kuzu Ereğli’nin öncelikli sorunları bulunduğunu anlatarak, “AK Parti meclis üyesi arkadaşlarımız 3 yıldır Ereğli’nin sorunları için bir tane önerge vermedi. Bizim önceliğimiz Ereğli’nin sorunları. Cami önceliğimiz değil” dedi.

AK Parti Meclis Üyesi Kürşat Yağız, yapıcı olmaya çalıştıklarını belirterek; “Ben kimsenin talimatıyla görev yapmadım. Hep yapıcı olmaya çalıştım. Caminin yapılmasını istiyoruz”derken, AK Parti Meclis Üyesi Zafer Hüseyin Durmaz da “Bu karar bütün Ereğli halkını ilgilendiriyor. Bu konuda bir referandum yapılmalıdır” görüşünü belirtti.

REDDEDİLDİ

Yaşanan sözlü tartışmaların ardından oylamaya geçildi. Bakanlığın imar değişikliği talebi AK Parti grubunun ‘evet’ oylarına karşı CHP grubunun ‘hayır’ oylarıyla oy çokluğuyla reddedildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2251
 • 2Konyaspor2142
 • 3Adana Demirspor2337
 • 4Fenerbahçe2337
 • 5Beşiktaş2336
 • 6Alanyaspor2235
 • 7Hatayspor2235
 • 8Başakşehir FK2234
 • 9Sivasspor2331
 • 10Kayserispor2231
 • 11Gaziantep FK2131
 • 12Fatih Karagümrük2330
 • 13Göztepe2327
 • 14Galatasaray2227
 • 15Giresunspor2226
 • 16Kasımpaşa2224
 • 17Antalyaspor2223
 • 18Çaykur Rizespor2221
 • 19Altay2218
 • 20Yeni Malatyaspor2216
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
RÖPORTAJLAR
SEL….
SEL….
ARŞİV ARAMA