SİYASET
Giriş Tarihi : 14-10-2020 16:34

CHP EREĞLİ BELEDİYESİ MECLİSİ GRUP TOPLANTISINDA YAŞANANLAR GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR…

“Bozhane Balıkçı Lokantalarının ruhsat alabilmeleri için “Günübirlik Turizm Alanı” olarak imar statüsüne geçirilmesi” için yapılan oylamada Ak Partili Meclis üyeleriyle birlikte CHP Meclis Üyesi Yaşar Balcı’nın da  “Red” oyu vermesinin yankıları sürerken CHP Ereğli Belediyesi Meclisi Grup Toplantısında yaşananlarda su yüzüne çıkmaya başladı!

CHP EREĞLİ BELEDİYESİ MECLİSİ GRUP TOPLANTISINDA YAŞANANLAR GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR…

Haber Merkezi-Geçtiğimiz hafta yapılan Ereğli Belediyesi Meclis Toplantısında gündeme gelen “Bozhane Balıkçı Lokantalarının ruhsat alabilmeleri için “Günübirlik Turizm Alanı” olarak imar statüsüne geçirilmesi” için yapılan oylamada Ak Partili Meclis üyeleriyle birlikte CHP Meclis Üyesi Yaşar Balcı’nın da  “Red” oyu vermesinin yankıları sürerken CHP Ereğli Belediyesi Meclisi Grup Toplantısında yaşananlarda su yüzüne çıkmaya başladı!

Gazetemizin edindiği bilgi ve belgelere göre CHP Grup Toplantısı sonrası “oybirliğiyle”alınan kararlarda  CHP Ereğli İlçe Başkanı ve Grup Başkanı Eylem Ertuğrul ve CHP Meclis Üyesi Yaşar Balcı’nın “oybirliği ve oyçokluğuyla”  alınan komisyon kararlarına imza atmadıkları görülüyor!

GRUP TOPLANTISI GERÇEKLERİ!

6 Ekim Salı günü gerçekleştirilen CHP Grup toplantısına CHP İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul Grup Başkanı olarak, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık Meclis Başkanı olarak ve 18 CHP Belediye Meclis üyesi katılıyor.

Bu toplantıya CHP Meclis Üyesi Sertan Kuzu ve Dr. Barbaros Tabak mazeretleri dolayısıyla katılamıyor.

Toplantının başında Belediye ve İl Genel Meclisi Grupları Çalışma Yönetmeliği 7. Maddesi gereğince grup yönetim kurulu için grup başkan vekili Mehmet Tayyar Mendeş  yönetim kurulu üye sayısını 3 kişi ve Yazman olarak Gönül Çelik, Sayman olarak Yaşare Aydın, Basın Sözcüsü olarak Mehmet Tayyar Mendeş’i  öneriyor. Bu öneri oylanıyor ve oybirliğiyle kabul ediliyor.

Grup Yönetim Kurulu’nun belirlenmesi sonrası Ereğli Belediye Meclisi’nde görüşülecek 8 madde tek tek ele alınıyor ve bunlardan 7 tanesi “oybirliği”yle kabul ediliyor.

Gündemin 3. Maddesi olan Kdz. Ereğli Kaymakamlığı Milli Emlak Müdürlüğü’nün ilçenin Orhanlar Mahallesi Bozhane mevkiinde imar planı değişikliğinin görüşülmesine geçiliyor ve konu ile ilgili müdürlüğün raporu okunuyor. Üye Yaşar Balcı söz alıyor ve bu bölgede yapılacak imar planı değişikliğinin, Mali Müşavirliğini yaptığı ve yaklaşık 500 üyesi bulunan Su Ürünleri Kooperatifini “zor” durumda bırakacağını, bu değişiklikle ilgili Yönetmeliğe göre Tarım ve Orman Bakanlığından izin alınması gerektiğini belirtiyor! Oylama yapılıyor ve Üye Yaşar Balcı’nın “Red” oyuna karşılık madde “oyçokluğuyla” kabul ediliyor!

Gündeme gelen maddeler Grup Yönetimi tarafından toplantıya katılan tüm katılımcıların imzasına açılıyor.  Düzenlenen rapor incelendiğinde katılımcılardan Grup Başkanı ve CHP İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul ve Meclis Üyesi Yaşar Balcı’nın tutanağa imza atmadığı görülüyor!

Ertuğrul ve Balcı’nın oybirliğiyle ve oyçokluğuyla alınan kararlara imza atmadıkları gibi maddelere herhangi bir “Şerh” koymadığı da görülüyor!

GERÇEKLER SU YÜZÜNE ÇIKIYOR!

Geçen hafta yapılan meclis toplantısında Balıkçı Lokantalarının “Günübirlik Turizm alanı” olarak ilgili bakanlıktan izin alınarak imar planlarına geçirilmesi maddesine meclis üyesi Yaşar Balcı’nın “Red” oyu vermesi sonrasında gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Şafak Erel bilgi almak amacıyla CHP İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul’u aramış ve “Grup kararı almadık, Yaşar Balcı görevinin başında olacaktır” sözlerini sarf eden Ertuğrul’un grup toplantısında alınan kararlara imza atmaması da kafalarda soru işaretleri yaratıyor.

Diğer bir deyimle Ertuğrul ve Balcı’nın grup toplantısı öncesinde konu hakkında görüştükleri ve bu madde üzerinde bilgi alışverişinde bulundukları ortaya çıkıyor.

 

ŞİRİN EREĞLİ GAZETESİNİN GÖRÜŞÜ;

 

CHP grup toplantısı sonucu oybirliği ve oyçokluğuyla alınan kararlara Grup Başkanı sıfatıyla katılan CHP İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul’un hazırlanan tutanağa  imza atmaması, “şerh” koymaması, Yaşar Balcı’nın sözcülüğünü yaptığı “Su Ürünleri Kooperatifi”nin istekleri doğrultusunda hareket ederek ilgili maddeye “Red” oyu vermesi ve “bu maddeye “Şerh” koymaması parti disiplin kurulu suçumudur, bu toplantı kararlarına imza atmayarak “disiplin suçu”ndan  bu kişiler kaçmışlar mıdır, Ereğli’de yaşanan bu gelişmeler sonucu CHP Zonguldak  İl Başkanı Murat Polat bir girişimde bulunacak mıdır bilinmez!

Diğer bir iddia da Grup Yönetim Kurulu tutanaklarında imzası olmayan Ertuğrul’un bunun aksine CHP Karar defterine imza attığı, Yaşar Balcı’nın  ise bu deftere de imza atmadığı yönünde!

Ancak bir gerçek ortaya çıkmıştır ki önümüzdeki 3.5 yıl içinde CHP Grup toplantılarına başkanlık yapacak olan Eylem Ertuğrul bundan sonraki süreçte güvenirliliğini ve ciddiyetini yitirecektir.

Ertuğrul’un görevi sadece alınan kararlarda partinin ve halkın menfaatlerine göre politikaları gözetmek zorunluluğu vardır. Grup kararlarında parti içi siyaset asla yapılamaz!

Bu konuda CHP İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul’un sessizliğini bozması, alınan grup kararına rağmen Balcı’nın “Red” oyu kullanmasının altında yatan gerçekleri kamuoyuna açıklaması gerekmektedir.

BALCI’YA TARİHİ ÇAĞRI!

Ereğli Belediye Meclisi toplantısı sonrası Balıkçı Lokantalarının “Günübirlik Turizm Alanı” olarak Ereğli Kaymakamlığı’nın Milli Emlak Müdürlüğü’nün isteği doğrultusunda imar planına işlenmesi maddesine CHP Meclis Üyesi Yaşar Balcı “Red” oyu kullanmıştır. 2 gün önce Ereğli Su Ürünleri Başkanı Muhammed Ali Köse’nin yapmış olduğu basın bildirisi bizlere göstermiştir ki Bozahane Bölgesinde yaşanan tüm olumsuzlukların suçlusu olarak Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık gösterilmeye çalışılmıştır.

İşin gerçeğinde Balıkçı Lokantalarını, satış reyonları ve ağ örme depolarının tümü, hatta tüm çekekler Ereğli Belediyesi tarafından yapılmış ve “Su Ürünleri Kooperatifine” teslim edilmişlerdir. Ereğli Belediyesi bu bölgeden tek bir “Kira” bedeli almamaktadır!

Son günlerde gündeme gelen konu hakkında CHP Meclis Üyesi Yaşar Balcı’nın “mali ve Hukuk” işlerinde “Su Ürünleri Kooperatifi” ile bağlantısı olduğu görülüyor!

CHP Meclis Üyesi Yaşar Balcı ve Su Ürünleri Kooperatif Başkanı sorunun çözümü için birilerini “itham etmek yada ruhsatları olmadığı için “Yıkım” yaşanabileceğini söylemlerini de ağızlarından eksik etmedikleri görülmektedir.

 “Balıkçı Lokantalarını”  kanuni şekle getirebilmek adına çözüm yolu olarak öne sürdükleri “Tarım ve Orman Bakanlığından izin” alınması maddesini sürekli gündeme getirmektedirler.

Çözüm yolunu bu kadar basit bir şekilde çizmeye çalışan, Ereğli Kaymakamını bilgisizlikle suçlayan Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Köse ve Balcı zaman kaybetmeden Ankara’nın yolunu tutmak ve gerekli izinleri almak mecburiyetindedirler.

Ve bu sürecin takipçisi de Balcı’ya ilgili maddeye sessiz kalarak  destek veren CHP İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul olmalıdır.

Ereğli’nin yıllardır “Kanayan Yarası” olarak önümüze çıkan Balıkçı Lokantaları sorununun çözen kişileri öncelikle Şirin Ereğli Gazetesi olarak “Biz” alkışlayacağız!

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Beşiktaş2044
 • 2Galatasaray2039
 • 3Fenerbahçe1939
 • 4Gaziantep FK2035
 • 5Trabzonspor2033
 • 6Hatayspor2032
 • 7Alanyaspor1931
 • 8Fatih Karagümrük2030
 • 9Yeni Malatyaspor2027
 • 10Antalyaspor2026
 • 11Göztepe2025
 • 12Çaykur Rizespor2025
 • 13Sivasspor1924
 • 14Başakşehir FK2024
 • 15Konyaspor2023
 • 16Kasımpaşa1922
 • 17Kayserispor1919
 • 18Gençlerbirliği2019
 • 19MKE Ankaragücü1918
 • 20BB Erzurumspor2017
 • 21Denizlispor2014
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
RÖPORTAJLAR
YAZIK…
YAZIK…
ARŞİV ARAMA