YEREL
Giriş Tarihi : 18-06-2020 12:31

ÇORUMLUOĞLU, VATANDAŞLARI VE ESNAFI UYARDI...

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Ereğli'de Koronavirüs ile ilgili yaptığı açıklamada vefat sayısının 4 olduğunu belirterek, yaşanabilecek ikinci dalgaya dikkat çekti.

ÇORUMLUOĞLU, VATANDAŞLARI VE ESNAFI UYARDI...

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Ereğli'de Koronavirüs ile ilgili yaptığı açıklamada vefat sayısının 4 olduğunu söyledi.

Kaymakam Çorumluoğlu, Atatürk Anıtı ve Amfi Tiyatro alanında düzenlenen Kdz.Ereğli’nin Kurtuluşunun 100. Yılı kutlama etkinlikleri sonrasında gazetecilere Ereğli'de Koronavirüs ile ilgili yaşanan son durum ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Çorumluoğlu, Korona sürecini ilçe olarak paydaşların ve vatandaşların desteğiyle oldukça başarıyla götürdüklerini belirterek; yaşanabilecek 2. dalgaya dikkat çekti.

Kaymakam Çorumluoğlu, ikinci dalganın geleceğini düşündüğünü söyleyerek şunları söyledi:

"Akşam haberlere baktığımızda, Ereğli’den farklı bir görüntü yok. Bu ikinci dalganın geleceğini düşünüyorum. İkinci dalga Ereğli’de biraz daha zor geçecek. Zor geçmesinin nedeni de ilk zamanki bağışıklıklarımızın olmaması. Başka yerlerde yüzlerle ifade edilen vakalar varken, bizim ilçemizde vakalar bu şekilde olmadı. Olmayınca bağışıklığımız da biraz daha az oldu."

Çorumluoğlu, yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti:

"Vefat sayımız 4"

Şu ana kadar en son açıkladığım tablolardan sonra bazı günler artışlarımız oldu. Bir günde sekiz vakamız oldu. Bu sekiz vaka bugüne kadar hiç yaşadığımız bir vaka sayısı değil. Başka yerler yaşamıştı ama biz yaşamamıştık. İki, üç gündür de birer tane vakalarımız oluyor. Vefat sayımız halen 4. Yoğun bakımda bir sağlık çalışanı arkadaşımız var. İnşallah o da şu anda iyiye gidiyor.

"İkinci dalganın geleceğini düşünüyorum"

Akşam haberlere baktığımızda, Ereğli’den farklı bir görüntü yok. Bu ikinci dalganın geleceğini düşünüyorum. İkinci dalga Ereğli’de biraz daha zor geçecek. Zor geçmesinin nedeni de ilk zamanki bağışıklıklarımızın olmaması. Başka yerlerde yüzlerle ifade edilen vakalar varken, bizim ilçemizde vakalar bu şekilde olmadı. Olmayınca bağışıklığımız da biraz daha az oldu.
Vatandaşlarımızın tedbirsizliğini görüyorum, şahit oluyorum ve üzülüyorum. Korona sürecini ilçe olarak paydaşlarımız ve sizlerin desteğiyle oldukça başarıyla götürdük. Bunu sizlere teşekkür anlamında söylüyorum. Beraber çalıştığımız sağlık çalışanlarımıza, emniyetimize, jandarmamıza, belediyemize ve bize destek olan herkes için bunu söylüyorum. Bu açılımla beraber ne yazık ki Ereğli’de açılım biraz daha fazla oldu.

"Çayırlı ve Çaylıoğlu biraz daha zor geçiyor"

Dün ben Zonguldak’taydım. Zonguldak’ta eski vakalardan dolayı biraz daha temkinli bir yaklaşım gördüm. Ama Ereğli’ye baktığımız zaman ne yazık ki maske ve sosyal mesafe çok da iyi durumda değil.
Zaman zaman karantina altına aldığımız mahalleler oldu, İbrahimce oldu Akköy’de. Çaylıoğlu ve Çayırlı’da karantinaya aldığımız evler oldu. Süreleri bittiğinde karantina sürelerini bitireceğiz. Allah’a şükür gerek TTK’dan, gerek İbrahimce’den büyük bir sıkıntı çıkmadı. Çayırlı ve Çaylıoğlu biraz daha zor geçiyor. Orada aynı evdeki arkadaşlar ne yazık ki birbirlerine kötü bulaştırmış. Yurt dışından gelen vatandaşlarımız nedeniyle bu bulaş biraz daha fazla oluyor. Yurt dışından gelen vatandaşlara karşı yurttaşlarımızın daha duyarlı olması gerekiyor. Çünkü virulans olarak yurt dışından gelenlerde daha fazla etkinlik var diye düşünüyorum.

"Biz ceza yazmaktan son derece üzüntü duyuyoruz ama"

Bunun yanında bu mücadele devam edecek. Ereğli’de de devam edecek. Önümüzdeki hafta hem sosyal yardımlaşma vakfından yapılan çalışmaları, hem de sağlık müdürlüğünce yapılan çalışmaları anlatan bir kapalı alan toplantısı yapacağız. Tablo şeklinde sizlere ayrıntılı bilgileri de orada vermeyi düşünüyoruz.

Buradan esnafımıza da bir şeyler söylemek istiyorum. Üç kuruş daha fazla kazanmak için orada maskesiz müşteriye izin vermesinler. Biz ceza yazmaktan son derece üzüntü duyuyoruz ama başka çaremiz kalmadı. Bir kişi yüzünden bir apartmanda oturanların ne yazık ki hepsi pozitif çıktı. Bir esnaf yüzünden de o esnaftan alışveriş yapan birçok vatandaşımız pozitif çıkabilir. Bunun canlı örnekleri var. Şu anda Anadolu’da ciddi bir yayılım var. Çünkü İstanbul’daki ve diğer yerlerdeki vatandaşlarımız Anadolu’ya yayıldılar. Dolayısıyla dikkat edelim.

"Ben buradan vatandaşlarımıza ve esnafımızı uyarıyorum"

Ben buradan vatandaşlarımızı ve esnafımızı uyarıyorum. Emniyetçe cezalarımızı yazıyoruz, 3 bin 180 lira ceza yazıyoruz. Üzüntü duysak da yazıyoruz. Ama burada benim sorumluluğum bütün vatandaşlarımızın sağlığını korumak. Esnaf üç kuruş fazla kazanacağım diye vatandaşın hayatını tehlikeye atıyorsa, buna da bir cezai müeyyide uygulanacaktır. Bugünden itibaren de virüsün yayılmasına neden olan kişilere de cezai işlem uygulayacağız. Karantinaya uymayarak etrafta gezmiş kişilere de ceza yazacağız.

İnşallah atlatacağız. Bu süreçte basının verdiği destekten ötürü teşekkür ediyorum. Ereğli’deki bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu cumartesi günü LGS'ye girecek öğrencilerimize başarılar diliyorum. Belki sıkıntılı bir süreçten geçti o öğrencilerimiz. İnşallah Cumartesi günü tüm tedbirlerimizi aldık. Bugün öğleden sonra okullarımızı gezeceğim. Hazırlıkları yerinde göreceğiz. Cumartesi günü de kazasız belasız bir sınav yapacağız. Tüm çocuklarımız, aileler ve okul idarelerimize başarılar diliyorum."

Ereğli Yeni Mahalle'de, bazı esnaflarda korona virüs tespit edildiği yönünde whatsapp üzerinden vatandaşlara gönderilen ve mahalle sakinlerini tedirgin eden mesajlara da değinen Kaymakam Çorumluoğlu, bu konuyla ilgili şunları söyledi:

"Dün akşam bana da soruldu, Valimizin karşılamasında bulunduğumuz için bugün bunu görüşeceğim. Çok önemli bir sıkıntı olmadığı söylendi. Vatandaşlarımıza düşen şu, eğer bir evde karantina varsa, o eve gitmeyin, kendinizi koruyun. Öbür taraftaki adam canı sıkılıyor olabilir, dışarıya çıkıyor olabilir ama sizin yapmanız gereken, basiretli bir kişi gibi o insanla muhatap olmayacaksınız. Ben bakıyorum, maskelerimiz var ama bize bir şey olmaz anlayışı içinde. O evleri belirliyor, muhtarlarımıza söylüyoruz. O evlerden uzak durmalarını tavsiye ediyorum.

"Üzüntümüzü katmerlemeye gerek var mı?"

Korona virüs ile ilgili en büyük sıkıntının cenaze törenlerinde yaşandığını ifade eden Kaymakam Çorumluoğlu, "14 gün çok kısa bir zaman aralığıdır. Virüs başladığından beri 3 ay zaman geçti. Göz açıp kapayıncaya kadar. 14 gün karantinada kalsanız ne olacak, bu hiçbir şey demek değil. Ama arkadaşlarımız cenazeye gidiyorlar. En büyük sıkıntımız cenazeler. Cenazede, mezarlıkta 'başın sağolsun' diyorlar, sarılıyor, öpüşüyorlar. Bunu ben muhtarlarımıza, imamlarımıza yazdım. Ateş düştüğü yeri yakar tamam,üzülüyor olabilirsiniz, ama üzüntümüzü katmerlemeye gerek var mı? Dün bir kişi daha vefat etti, yakınları tarafından yaşlı annesine babasına getirildi ve vefat etti. Burada kabahat kimin? Anneni bir hafta on gün görmesen ne olur? Telefonda görsen ne olur?

"Kimseye affımız yok"

Çok üzüntülü tablolarla karşı karşıya kalıyoruz. Virüs geçtiğinde bu tabloları ben sizinle tekrar konuşacağım. Hepsi ayrı bir hayat hikayesi. Nişan yapmışlar, gün yapmışlar. Gün yapmanın sırası mı? Nişan yaptıysanız bunu bütün cümbür cemaat yapmaya gerek var mı, taziyeye gerek var mı? 93 köyde ne kadar tedbir alırsak alalım hepsini tamamen alamıyoruz. Burada vatandaşa ve muhtarlara iş düşüyor. Bizi 24 saat arayabilirler. Komşumuzda nişan var desinler, on dakika içinde polisi, jandarmayı yığacağız. Kimseye affımız yok. Bu mücadele iyi gidiyor ama bir kişinin tedbirsizliği yüzünden bu ilçede sıkıntı yaşanmasına izin vermeyeceğim.
Halk pazarlarında denetimler arttırılacak. Bakanlık uygulama ile ilgili her gün genelge gönderiyor, bunları uyguluyoruz. Bundan sonra lokal olarak uygulamalara gidilecek bunu hissediyorum ben. Benim bir duyarsızlığım yüzünden bütün Ereğli’ye Cumartesi, Pazar kısıtlamaya gitsek bunun vebalini kim ödeyecek? Şu anda Haziran'ın ortasındayız, Eylül'e kadar bunu bitiremezsek, Eylül'den sonra çekeceğimiz günler çok daha zor olacak. Bunu çok daha net söylüyorum. Normal nezle, grip sezonu gelecek. İlk dönemde fazla bulaşımız olmadığı için bunu daha kötü atlatabiliriz. Onun için yazın bu sıkıntıyı atlatalım, bir de yazın Ereğli’ye sanayi ve turizm maksatlı çok sayıda kişi geliyor. Geldiği için diğer ilçelerde bu virüs sonlandırıldı, bizde sonlandırılmadı. Neden? Bakıyorsun dün Antalya’dan gelen biri bulaştırmış, Suudi Arabistan’dan gelen biri bulaştırmış. Onun için biz Ereğli olarak daha büyük pedal çevirmeliyiz. Burada polis herkes, jandarma herkes. Maske takmayanı siz uyaracaksınız. Siz uyarmazsanız, onun takmadığı maske size, annenize kardeşinize gelecek."

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray26
 • 2Alanyaspor26
 • 3Göztepe24
 • 4Fatih Karagümrük24
 • 5Beşiktaş24
 • 6Antalyaspor24
 • 7Hatayspor24
 • 8Fenerbahçe24
 • 9Kasımpaşa23
 • 10BB Erzurumspor23
 • 11Sivasspor23
 • 12Kayserispor23
 • 13Konyaspor11
 • 14Gaziantep FK21
 • 15Trabzonspor21
 • 16Gençlerbirliği21
 • 17Yeni Malatyaspor21
 • 18Denizlispor21
 • 19MKE Ankaragücü10
 • 20Çaykur Rizespor20
 • 21Başakşehir FK20
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
RÖPORTAJLAR
YAZIK…
YAZIK…
ARŞİV ARAMA