GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-11-2021 11:11   Güncelleme : 08-11-2021 11:18

EREĞLİ MERAK EDİYOR! KİM BU EMLAKÇI’LAR?

EREĞLİ MERAK EDİYOR! KİM BU EMLAKÇI’LAR?

Haber Merkezi- Geçtiğimiz Çarşamba günü Ereğli Belediye Meclisi’nde Başkan Halil Posbıyık “gündem dışı” konuşmasında krokilerle 2019 yılında ikamet ettiği evinin yanından geçen yolun üst  tarafında bulunan artık parseli İmar Komisyonu’nun  oybirliğiyle  aldığı karar doğrultusunda o günkü rayiç fiyatlarla satın aldığını, göreve geldiği günden itibaren Ereğli Belediyesi’nin sürekli  müfettişler tarafından denetlendiğini, ancak hiçbir açık bulamamalarına rağmen 2019 yılında satın aldığı “artık parsel” üzerinden kendisine soruşturma açıldığını, Ereğli’de faaliyet gösteren 5 adet Emlakçının gerçeği yansıtmayan beyanlarda bulunarak satın aldığı “Artık Parsel”in o günkü fiyatlarını yüksek göstererek soruşturmaya müdahil olduklarını, adaletin tecelli edeceğini ve Danıştay’dan kendisi lehine sonuç geleceğine inandığını ancak sonuç ne olursa olsun “taviz” vermeyeceğini söyledi ve konuyu Ereğli Merkezi’nde yapılması düşünülen “Cami” konusuna getirerek üzerinde  “siyasi baskı” kurulmaya çalışıldığını açıkladı.

SATIŞ KARARI OYBİRLİĞİ İLE ALINDI…

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın açıkladığı gibi İmar Komisyonu 11-12 Kasım 2019 tarihlerinde Komisyon üyeleri Haluk Okur, Fikret Aydeniz, Yılmaz Partlak, Mustafa Kumaş ve Fuat Ulaş’ın iştiraki ile toplanmış ve 8 ayrı dosyayı inceleyerek her biri  “Oybirliğiyle” kabul edilmiş!

Halil Posbıyık’ı ilgilendiren Artık Parsel satışının açılımına göre, ”Kestaneci Mahallesi tapunun pafta F26B24A2A, ADA 936 parsel 130’da kayıtlı 150.13 m2 yüzölçümlü mülkiyeti belediyemize ait müstakil inşaata elverişli olmayan yoldan ihdas taşınmazın bitişiğindeki 96 nolu parsel malikine satışına;

Belediyemiz İmar Planı gereğince komisyonumuzca “oybirliği” ile kabul edilmiştir” deniyor.

Kararın altında Ereğli Belediye Meclisi  İmar Komisyonu  üyeleri CHP’li Haluk Okur, Fikret Aydeniz, Yılmaz Partlak ve AK Parti’li Mustafa Kumaş ve Fuat Ulaş’ın imzaları mevcut.

EMLAKÇILAR DOSYA’YA NASIL MÜDAHİL OLUYOR?

2021 yılının başlarında Ereğli Milli Emlak Müdürlüğü Ereğli’de iştigal eden 5 emlakçıya “Müdürlüğümüz’ce yapılacak işlemlere esas olmak üzere 936 ada 131 parsel no’lu taşınmazın 2019 yılı tahmini m2 birim satış değerinin bildirilmesini rica ederim” yazısını gönderiyor!

Ereğli Milli Emlak Müdürlüğü tarafından istenen yazıda “Tanzim Tarihi” mevcut değil. Mili Emlak Müdürlüğü’nün Ereğli’de iştigal eden “Emlakçılardan” 2021 yılında “tarih tanzim edilmeden” 2019 yılına ait arsaların m2 fiyatlarını istemesi de kafalarda ayrı bir soru işareti yaratıyor!

Ayrıca istenen M2 fiyatı Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın satın aldığı 936 ada 130 parsel değil, 936 ada 131 parsele ait!

Artık Parsel satışlarında yan yana olan binaların bile Artık Parsel satış fiyatları değişirken Ereğli’li Emlakçılar geçmişe dönük normal parsel ve Artık Parsel fiyatlarını hangi kıstasa göre belirlemişler, soru işareti!

EMLAKÇILAR NE YAPMIŞLAR?

Ereğli Emlak Müdürlüğü’nün istediği M2 fiyatlarına cevaben yazı yazan 5 Emlakçının verdikleri fiyatlarda oldukça ilginç!

Öncelikle adı geçen 5 Emlakçı değil 4 emlakçı!

Emlakçılar tarafından düzenlenen fiyat belirlemelerinden 2 Belgede aynı imza, ayrı fiyat uygulaması var!

Aynı yazı karakteriyle!

Bu belgelerden birisi  üzerinde Kdz.Ereğli Batı Karadeniz  Emlakçılar Derneği mührü ve üzerinde isim yazılmadan atılmış “İmza” mevcut!

Derneklerin fiyat belirleme gibi bir yetkisi var mıdır?

 Emlakçılar Derneği tarafından düzenlenmiş belge ile aynı yazı ve aynı imza ile bir emlakçı kendi mührü ve imzasıyla  “Mükerrer” bir belge daha hazırlamış Ereğli Milli Emlak Müdürlüğü’nün istediği belgeye cevaben!

Ve Ereğli’li 4 emlakçı 2019 yılına ait M2 fiyatları ile ilgili yazılarında düzenledikleri belgelerde attıkları imza ve mühürlerinin yanında “Tanzim Tarihlerini” atmamışlar!

Kaldı ki düzenlenen belgelerin 4 tanesinde 936 ada  131parselde M2 fiyatları birbirlerine yakın tutulmuşken, diğer bir Emlakçı %80 oranında düşük bir fiyat belirleyerek  “ Tanzim tarihsiz” bir belge düzenlemiş!

Oysa emlakçılar “Kar” amaçlı kuruluşlardır. Emlakçılar bir arazi alırken “ucuz”, satarken  “Pahalı” satmak gibi bir görevleri vardır. Her biri bir esnaf, her biri bir ticarethane sahibidir.

Yaşam Bölgelerinde arsaların rayiç değerleri “Belediyeler” tarafından belirlenirken Ereğli’li 4 emlakçı aralarında “uçurum” farkı Fiyatlarla geçmişe dönük “Değerler” i nasıl saptamışlardır.

Aynı emlakçılar parsel Fiyatlarına değer biçerken “Artık Parsel” Fiatlarıyla “eşdeğer” mi tutmuşlardır oda belli olmamıştır.

Ayrıca m2 fiyatları istenen parsellerin 2021 yılı rayiç fiyatları ne kadardır?

Bu gerçeklerinde ortaya çıkması gerekir!

HAYALİ PARSELE HAYALİ FİYAT!

2021 yılında 2019 yılına ait 936 ada 31 parsel m2 Fiyatlarını sormak ne anlama geliyor. Çünkü 2019 yılına ait 936 adada 131 parsel diye bir yer hiçbir “Tapu” belgesinde mevcut değil! Bir ada  üzerinde olmayan “Hayali” bir “Parsel” üzerinden Ereğli’li emlakçılar nasıl bir fiyat ortaya çıkarmışlar ve belge sunmuşlar belli değil!

Olmayan Bir “Parsel”e nasıl bir değer biçilir, kafalarda soru işaretleri yaratıyor!

Ayrıca müfettiş “Sahibinden Com. Ve Tapu’dan da aynı parselin  fiyatlarını” almış! Hepsi 2021 fiyatları!

Bu gelişmelerde bu soruşturmanın altında “siyasi mi?” düşüncesini ortaya çıkarıyor!

EREĞLİ SORUYOR!

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın açıklamaları sonrası hakkında yapılan soruşturmanın ne şekilde sonuçlanacağı, konunun siyasi boyutlarının nasıl şekilleneceği merak konusu oldu.

Soruşturma kapsamında Ereğli’li 1’i mükerrer(!) olmak üzere 4 Emlakçının verdiği belgelerin gerçeği yansıtıp yansıtmadığı, geçmişe yönelik hazırlanan belgelerin üzerinde “Tanzim Tarihi” olmadan nasıl  “Değerli Evrak” statüsünde inceleneceği “Danıştay” ın alacağı karar sonrası netlik kazanacak!

Bekleyip göreceğiz!

ŞİRİN EREĞLİ’NİN GÖRÜŞÜ…

Ereğli merkezine “Cami” yapılmasına her birimiz taraftarız. İlçemizde istenen “Cami” nin yeri konusunda “siyasi” baskı olmaksızın tarafların anlaşması en büyük dileğimizdir.

Ereğli kendisine “Simge” bir “Cami” yapılmasını hak ediyor.

Ama Ereğli “Devlet” yatırımlarının da Ereğli’ye gelmesini, Ereğli’nin hakkı olan yatırımların ivedilikle Ereğli’de gözler önünde yükselmesini istiyor!

Ereğli Ankara’dan “Ereğli’de Demir-Çelik Fabrikası var, Ereğli’nin yatırıma ihtiyacı yok” gözlüğüyle görülmek istemiyor!

Bizim Yalana, iftiraya, ihtiyacımız yok!

Bizim Devlet’in gerçek gücüne, tarafsız hoşgörüsüne ihtiyacımız var!

Umarız “Sağduyu” kazanır, Doğru kazanır…

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Alanyaspor00
 • 3Antalyaspor00
 • 4Başakşehir FK00
 • 5Beşiktaş00
 • 6Fatih Karagümrük00
 • 7Fenerbahçe00
 • 8Galatasaray00
 • 9Gaziantep FK00
 • 10Giresunspor00
 • 11Hatayspor00
 • 12İstanbulspor00
 • 13Kasımpaşa00
 • 14Kayserispor00
 • 15Konyaspor00
 • 16MKE Ankaragücü00
 • 17Sivasspor00
 • 18Trabzonspor00
 • 19Ümraniyespor00
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA