YEREL
Giriş Tarihi : 23-04-2021 20:34   Güncelleme : 23-04-2021 20:41

EREĞLİ'DE 23 NİSAN COŞKUSU

Ereğli'de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 101. yıldönümü dolayısıyla tören düzenlendi. 

EREĞLİ'DE 23 NİSAN COŞKUSU

Ereğli'de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 101. yıldönümü dolayısıyla tören düzenlendi. 

Ulusun bağımsızlık mücadelesi verildiği Kurtuluş Savaşı yıllarında, 23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla Türk Ulusunun Dünya’ya bağımsızlığını ilan edilişi ve Mustafa Kemal Atatürk’ün bugünü Dünya çocuklarına armağan edişi nedeni ile yurtta olduğu gibi Zonguldak ili Ereğli ilçesinde de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenleri gerçekleştirildi.

Devrim Bulvarı Atatürk Anıtı önündeki törende İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy, Anıta çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı söylendi. Marşın söylendiği sırada göndere Türk Bayrağı çekildi. Güne ilişkinse İzmirlioğlu İlk Okulu Müdürü Cem Akbaş konuştu. Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet’i emanet ettiği çocuklara sahip çıkılması gerektiğini söyleyen Akbaş, şöyle dedi: “Cumhuriyetimizin geleceğini gençlere ve yarının sahipleri çocuklara emanet edecek kadar çocuk ve gençlerimize güvenini ifade eden Atatürk, onlara bir de bayram armağan etmiştir. Bugün de bize düşen; hem Atamızın emanetlerinin sahipleri olduğumuzu göstermek hem de Atamızın aziz hatırasını en yoğun ve güzel bir biçimde yad etmek olmalıdır. 23 Nisan gibi milli bayramlarımızın önemli bir anlamı daha vardır. Bu bayramlar, milli birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir. Bugünlerde, bize bu cennet vatanı çanları ve kanları pahasına emanet eden atalarımızın emanetlerini daha nasıl iyi koruyarak ve geliştirerek, yarınlara taşıyabileceğimizi konuşmalıyız.”
Törende, daha önceki yarışmada kendisine birincilik ödülü getiren şiirini okuyan öğrenci Hümeyra Ceren Kurt, mısralarındaki sözleri ile duygu dolu anlar yaşattı. Yarışmalarda ödül alan öğrencilere Kaymakam İsmail Çorumluoğlu, Komutan Tuğamiral Taner Gün ve Belediye Başkanı Halil Posbıyık tarafından ödülleri verildi.  Tören, alana kurulan serginin gezilmesi ile son buldu.

KÜÇÜK GAZETECİLER RÖPORTAJDA

Diğer yandan çocuk gazeteciler, İlçe Kaymakamı, Belediye Başkanı ve İlçe Milli eğitim Müdürü ile röportaj yaptılar. Törenin sona ermesi ardından, alandaki gazetecilerle bir arada bulunan Gazeteci Fikri Kapan’ın 7 yaşındaki torunu İlkokul 1. Sınıf öğrencisi Duru Ayten ile Demirören Haber Ajansı, Değişim Gazetesi muhabiri Gazeteci Sinan Kabatepe’nin oğlu 8 yaşındaki ilkokul 2. sınıf öğrencisi yağız Kabatepe, İlçe Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Başkanı Halil Posbıyık ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Aksoy’a sorular yönelttiler.
Küçük öğrenci Ayten, Kaymakam Çorumluoğlu’na, “Koronavirüs Salgını süresinde çocuklar ne gibi tedbirler almalı sorusunu yöneltirken, Üzerinde Türk Bayraklı tişörtü ile alana gelen Küçük öğrenci Kabatepe Kaymakam İsmail Çorumluoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aksoy ve Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a, 23 Nisan ile ilgili düşünceleri sorusunu yöneltti. Kabatepe ayrıca İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy’a okulların ne zaman yüz yüze eğitime açılacağını sordu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
RÖPORTAJLAR
YAZIK…
YAZIK…
ARŞİV ARAMA