GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-12-2020 23:06

ERTUĞRUL,2020 YILINI DEĞERLENDİRDİ...

CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Op. Dr. Eylem Ertuğ ERTUĞRUL, basın toplantısı düzenleyerek 2020 yılını değerlendirdi.

ERTUĞRUL,2020 YILINI DEĞERLENDİRDİ...

CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Op. Dr. Eylem Ertuğ ERTUĞRUL, basın toplantısı düzenleyerek 2020 yılını değerlendirdi.

Konuşmasına 2020 yılının en önemli olayının dünyayı sarsan Covid-19 pandemisi olduğunu, pandemide çok sayıda insan kaybedildiğini hatırlatarak başlayan Başkan ERTUĞRUL, kendilerini  en çok yarayalanlardan  birinin de CHP Kdz.Ereğli eski ilçe başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Yaşar BALCI’yi kaybetmek olduğunu söyledi.

ERTUĞRUL,  ilçenin sosyal,ekonomik ve kültürel konularına da değinerek şunları ifade etti;

‘2020 Yılının şüphesiz ki en önemli olayı tüm dünyayı sarsan Covid-19 pandemisidir. Pandemide çok sayıda insan kaybettik. Bunların arasında bizi en çok yarayalanlardan  biri de eski ilçe başkanımız ve Beldiye Meclis Üyemiz sevgili Yaşar BALCI Başkanımızı kaybetmemizdir. Pandemide hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Yüce Allah’tan rahmet diliyoruz. Bu süreçte Covid olup, tedavi gören Yönetim Kurulu Üyemiz Sn. Canberk BALCI’nın sağlığına kavuşması bizim için bir teselli olmuştur.

Öncelikli olarak Parti içi organlarımızın seçim ve seçim sonrası süreçte oluşan eksikliklerini giderdik, belde başkanlıklarını oluşturup, tekrar aktif hale getirdik.

Çalışma prensibimiz olan öbek sistemini aktif hale getirip, yaklaşık 500 öbek sorumlusu tayin ettik. Ayrıca mahallelerde daha aktif çalışabilmek ve üyelerimize ulaşabilmek için mahalle temsilcileri belirledik. Ancak pandemi süreci bizi bu çalışmaları yeterince verimli gerçekleştirmekten alıkoymuştur.

Pandemi sürecinin başından itibaren sosyal medyada ve İlçe Başkanımız katıldığı canlı yayınlarda pandemi süreci ve kişisel önlemler konusunda bilgilendirmede bulunmuştur. Pandemi sürecinde ihtiyaç sahibi halkımıza yaklaşık 7 ton gıda yardımında bulunduk. Gençlik Kollarımız sokağa çıkma kısıtlaması olan günlerde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermiştir.

Kadın kollarımız Mayıs ayında Bone ve Siperlik yaparak sağlık personeline dağıtmışlardır. 

Göreve geldiğimiz ilk günlerde maalesef şehrimizde sık sık ölümlü kazaların yaşandığı Elma tepede yine ölümlü bir kaza meydana geldi. Kaza bölgesinde geniş çaplı bir protesto gösterisi gerçekleştirdik. Bu protesto sonrası sadece Elmatepe değil şehrin sıkıntılı diğer bölgelerinde de ışıklandırma çalışmaları yapıldı ve kazalar gözle görülür bir şekilde azaldı.

Erdemir Ereğli belediyesi arasındaki anlaşmazlıkların ilk başında gelen Kızılcapınar Barajı su kullanım hakkı ve oranlarıyla ilgili olarak İl Genel Meclisi üyelerimizle beraber basın toplantısı düzenleyerek,  AKP döneminde imzalanmış olan protokolün haksız olduğunu, Ereğli Halkının içme suyu kullanım önceliğinin korunması gerektiğini ifade ettik.

Bizim önerimiz; Karadeniz Ereğli halkını temsil eden yerel yönetim ile ERDEMİR ve OYAK yöneticilerini protokol masasında bir arada görebilmektir. Uzlaşma kültürünün tesis edilmesi ile karşılıklı mutabakat yoluyla istekler ve talepler mutlak surette birlikte değerlendirilmelidir. ERDEMİR ve OYAK, protokol masasına mutlaka oturmalı ve o masada, öncelikli olarak Karadeniz Ereğli’nin yararları üzerine görüş alışverişinde bulunulmalıdır. Emlak vergileri başta olmak üzere, kuruluşun ödemekle mükellef olduğu vergiler, Karadeniz Ereğli ve Gülüç Belediyelerinin hakkıdır ve bu hakların, her yıl yıllık faiz oranları ve enflasyon rakamları ile birlikte ele alınarak bir protokol metninde düzenlenmesi şarttır. Özel Endüstri Bölgesi kapsamına dahil olma hedefi hayata geçtiğinde Karadeniz Ereğli ve yöresinin yaşaması muhtemel sıkıntılar bugünden dikkate alınarak, o muhtemel sıkıntıların yaratabileceği sorunların bugünden bertaraf edilmesi yönünde sağlam tedbirler alınmalıdır.

Karadeniz Ereğli, dün olduğu gibi bugün de; “ERDEMİR’siz Ereğli, Ereğlisiz ERDEMİR düşünülemez.”, noktasındadır. Bunlar bir bütündür. Etle tırnak gibidir.

Şehrimizin en önemli tarım üreticisi olan Fındık üreticisinin yanında olduk. Fındık taban fiyatının sezon başında belirlenmesini, bölgesel TMO temsilciliklerinin açılması, üreticinin en azından ürünü için teslimde bir miktar peşinat almasını böylece borçları nedeniyle tüccarların eline kalmasının önlenmesini dile getirdik.

Ayrıca manipülasyonların önlenmesi, rekabetin korunması ve fındıktan ülke ve üretici lehine maksimum kazanım için tıpkı enerji ve bankacılık alanında olduğu gibi Fındık Piyasası Denetleme Kurulu kurulması ve Fiskobirliğin tekrar aktifleştirilmesini savunduk.

Pandemi başlangıcı olan Mart 2020 den itibaren gerçekleşecek kapanmalarda özellikle küçük ve yerel esnafımızın sıkıntıya düşeceğini ön görerek esnafa destek verilmesi talebimizi dile getirdik.

Esnafımızı sık sık ziyaret edip Esnafın sıkıntılarını tespit edip çözüm önerileri sunduk.  Hem maske dağıttık, hem de esnafımızın sıkıntılarını tespit edip genel merkezimize ilettik. Genel Merkezimiz Zonguldak ili bazında yaptığımız bu çalışmalarımızı olumlu olarak değerlendirdi ve bu çalışma tüm Türkiye çapına yayılarak yapıldı. Sonuçta 17 maddelik esnaf çözüm paketi oluşturulup, Meclise taşındı. Bizde bu önerileri broşür haline getirip, esnafımızı tek tek gezerek dağıttık.

Maden yasasının yeniden düzenlenmesini istedik.  İşçi sağlığı ve güvenliği açısından mevcut uygulamaların ve kontrollerin yetersiz olduğunu belirttik, bu konuda düzenlemelerin yapılmasının gerekliliğini vurguladık.

Köylerimizi yoğun olarak ziyaret edip sorunları hakkında bilgi aldık, özellikle su ve kanalizasyon sorunlarını gerekli mercilerle iletişime geçerek çözmeye çalıştık.

Köydeki vatandaşlarımızın tespit ettiğimiz maddi ihtiyaçlarını giderdik ve köylerimize maske dağıttık.

Fakülte konusunda Ereğli’de sağlanan birlikteliğin her şekilde sürdürülmesi gerektiğini ifade ettik. Şehir protokolü olarak rektörü ziyaret ettik. Katıldığımız tüm programlarda ve platformlarda Ereğli’nin bu konuda hakkının yendiğini dile getirerek AKP iktidarı tarafından bu işin geciktirildiğini ifade ettik.

EBA’ya destek amaçlı note-book ve tablet temin edip tespit ettiğimiz ihtiyaç sahibi çocuklara ulaşmasını sağladık.

Sınav sonrası tercih hatası nedeniyle puanı tuttuğu halde istediği okullara yerleştirilemeyen öğrencilerimizin yanında olduk. Konunun çözümü için yetkili makamlar nezdinde girişimlerde bulunduk, velilerimizi ve öğrencilerimizi yalnız bırakmadık.

Ayrıca Kadın Kollarımız, gençlik Kollarımızla beraber mont bot kampanyasında ihtiyaç sahibi 350 çocuğa kıyafet ve ayakkabı temininde bulunmuşlardır.

Netice olarak 2020 yılı hem bizim hem de ülkemiz için üzücü ve kötü bir yıl olmuştur. 2021’in  daha mutlu, güzel ve sağlıklı günler getirmesini dileriz.’

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Beşiktaş2044
 • 2Fenerbahçe2042
 • 3Galatasaray2039
 • 4Gaziantep FK2035
 • 5Alanyaspor2034
 • 6Trabzonspor2033
 • 7Hatayspor2032
 • 8Fatih Karagümrük2030
 • 9Yeni Malatyaspor2027
 • 10Antalyaspor2026
 • 11Göztepe2025
 • 12Kasımpaşa2025
 • 13Çaykur Rizespor2025
 • 14Sivasspor2024
 • 15Başakşehir FK2024
 • 16Konyaspor2023
 • 17Kayserispor2019
 • 18Gençlerbirliği2019
 • 19MKE Ankaragücü2018
 • 20BB Erzurumspor2017
 • 21Denizlispor2014
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
RÖPORTAJLAR
YAZIK…
YAZIK…
ARŞİV ARAMA