YEREL
Giriş Tarihi : 30-03-2021 16:27

KDZ.EREĞLİ KIRMIZI ÇİZGİSİNİ ÇEKTİ...

İçişleri Bakanlığının “30 Mart’ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz” paylaşımlarının ardından trafikte yayalara öncelik verilmesine yönelik farkındalık uygulamasına Kdz. Ereğli’de de başlandı.

KDZ.EREĞLİ KIRMIZI ÇİZGİSİNİ ÇEKTİ...

İçişleri Bakanlığının “30 Mart’ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz” paylaşımlarının ardından trafikte yayalara öncelik verilmesine yönelik farkındalık uygulamasına Kdz. Ereğli’de de başlandı.  Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu; beraberinde Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Cömert, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Bayram Dündar ve İlçe Emniyet Müdürü Hakan Çelik ile birlikte Devrim Bulvarı üzerinde Yapı Kredi Bankası önünde bulunan yaya geçidinde başlattı. Bu uygulama kapsamda Devrim Bulvarı ve şehrin farklı noktalarında bulunan ışıksız yaya geçitlerinde bulunan beyaz şeritlerden ortadaki şerit kırmızıya boyandı. Ereğli Kaymakam İsmail Çorumluoğlu,  yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığının başlatmış olduğu projeyi Ereğli’de de başlatmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Daha önce ben buraya göreve geldiğimde de yaya geçidi ve yayalara öncelik verilmesi ile ilgili çalışmalarımız oldu. Ancak ne yazık ki bu kovid sebebiyle birazcık belki bu trafik güvenliğinde, trafik çalışmalarında kopmalar oldu. Öyleki ben Ereğli’de ilk geldiğim günlerde yayalara daha fazla öncelik veriliyordu, ama üzülerek görüyorum ki şu anda biraz daha vatandaşımız acele gidip acele gelmeye çalışıyor. Bugünkü çalışmamızın mottosu şudur; ‘yayalarımızın önceliği kırmızı çizgimizdir’ diye kırmızı bunu ifade ediyor. Yayalar önceliklidiri, yani bunun anlamı bu. Öyle umut ediyorum ki renk farklılığından dolayı sürücülerimiz daha rahat bunu görebilecekler. Bazı yerlerde beyaz boyalarda azalmalar, çıkmalar oluyordu ne yazık ki sürücülerimiz görmekte de zorlanıyordu. Belediyemiz sağolsun bu eksikliği de bu vesileyle gidermiş oldu. Özellikle ben hafta sonları ve akşamları bu çalışmayı yapmayı belediyeden rica ettim. Çünkü yağışlar uzunca bir suredir devam ediyordu. Zannediyorum havaların ilk açıldığı tarihten itibaren trafiğimizi de etkilemeyecek düzeyde boyama çalışmalarımız devam edecek. Buradan uyarım hem yayalara hem de sürücülere; sürücülerimiz bu yaya geçitlerine dikkat etsinler ve önceliği de yayalarımıza versinler. Diğer bir söylemim de yayalara mahsus, daha öncede bunu söyledim; yaya geçitlerinde öncelik yayalarındır ama bunu kendiniz arabadaymış gibi hareket ederek daha hızlı, daha çabuk geçip trafiği de aksatmamamız gerekiyor. Özellikle akşam saatlerinde bu caddede ve Ereğli’nin çoğu caddesinde trafik sıkışıklığı oluyor. Bu vesile ile de vatandaşlarımız karşıdan karşıya geçerken daha seri, daha dikkatli olması gerekiyor. Akşam bir trafik kazamız oldu ne yazık ki iki vatandaşımızı bu kazada kaybettik. Trafik önemlidir, kurallara uymak önemlidir. Bakanlığımızın yapmış olduğu çalışmalar sonunda ciddi manada kazalarda azalmalar görüyoruz. Bu bizi de ziyadesiyle memnun ediyor.”şeklinde konuştu.

‘GÜNLÜK VAKA SAYISI 50’Yİ GEÇTİ’

Zonguldak'ın kırmızı iller kategorisinde yer aldığını belirten Ereğli ilçe Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, ilçe genelinde vaka sayısının 50'li rakamları geçtiğini açıkladı. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu yaptığı açıklamada "Ne yazık ki üzülerek gördük ki Zonguldak ilimiz de kırmızı iller kategorisine girdi. Bu ne demek, özgürlüğümüzün biraz daha kısıtlanması demek, esnafımızın bu kısıtlamadan ötürü gelir kaybına sebebiyet demek. Moralimizi bozmayalım, ümidimizi yitirmeyelim. Bizler sıkıntıların nasıl aşılacağını vatandaşımız öğrendi. Maske, mesafe, hijyene dikkat edeceğiz. Ereğli'de, Zonguldak'ta da ülkemizde de başaracağız. Biraz daha dikkat diyorum. Ereğli özelinde bakıldığında ben her zaman uyarmıştım, 50 rakamını geçirmeyelim dedim. Ne yazık ki dün itibariyle 50'li rakamları geçmiş olduk. Çünkü rakamları belli bir aşama geçildikten sonra kontrol altında tutmakta zorluk yaşıyoruz. 300'lü rakamlarımız da geldi. Bugün 300 kişi çıktığı zaman komşusuna evindeki kişiye bulaştırdığında yarın 600 kişi olarak karşımıza geliyor. İşimizi biraz daha zorlaştırıyoruz. Geçen yazı zor geçirdik, üzüldük. Tatilimizi yapamadık, esnafımız üzüldü, sevdiklerimize sarılamadık. Bu yazı daha rahat geçireceğiz yapacağımız tedbirlerle. 60 yaş uygulamasında aşılara başlandı. Günlük bin 300 civarında aşı olan vatandaşımız var. Bu rakam iyi bir rakam. Herkes kontrol etsin, başvurularını yapsın, kapasitemiz oldukça yüksektik. Bu yüksek kapasitede biran önce aşılarımızı olalım. Aşı olan vatandaşlarımız yine yaşantılarına dikkat etsinler. Aşı olanlar kovid geçirse bile daha rahat geçiriyorlar. Devletimiz aşı konusunda başarılı, dünyada örnek gösterilecek noktadayız"dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
RÖPORTAJLAR
YAZIK…
YAZIK…
ARŞİV ARAMA