YEREL
Giriş Tarihi : 01-02-2022 15:04

KDZ.EREĞLİ SAHİLİNE CAMİ'YE 'HAYIR' DEDİLER!..

Kdz. Ereğli Çevre Platformu Bileşenleri ((KERÇEP) bugün Atatürk anıtı önünde düzenledikleri basın açıklaması ile Ereğli sahiline sadece camiye değil, sahil bandının kullanımını kısıtlayacak ve çevreye olumsuz etkisi olacak herhangi bir yapılaşmaya karşı olduklarını dile getirdi.

KDZ.EREĞLİ SAHİLİNE CAMİ'YE 'HAYIR' DEDİLER!..

Kdz. Ereğli Çevre Platformu Bileşenleri ((KERÇEP) bugün Atatürk anıtı önünde düzenledikleri basın açıklaması ile Ereğli sahiline sadece camiye değil, sahil bandının kullanımını kısıtlayacak ve çevreye olumsuz etkisi olacak herhangi bir yapılaşmaya karşı olduklarını dile getirdi.

Kdz. Ereğli Çevre Platformu Bileşenleri (ADD Kdz. Ereğli Şubesi, CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanlığı, ÇYDD Kdz. Ereğli Şubesi, DEVA Partisi Kdz. Ereğli İlçe Başkanlığı, Eğitim İş Kdz. Ereğli Temsilciliği, Eğitim Sen Kdz. Ereğli Temsilciliği, Elektrik Mühendisleri Odası Kdz.Ereğli İlçe Temsilciliği, Gönülden Hayvan Severler Derneği, İnşaat Mühendisleri Odası Kdz. Ereğli İlçe Temsilciliği, İYİ Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanlığı, Kandilli Kültür Derneği, Kdz. Ereğli Doğa Tarih ve Kültürünü Yaşatma Derneği, Kdz. Ereğli Kent Konseyi, Kdz. Ereğli Lisesi Mezunları Derneği, Kdz. Ereğli Sanat Kurumu, Makine Mühendisleri Odası Kdz. Ereğli İlçe Temsilciliği, Neşeli Ayaklar Doğa Sporları Topluluğu, Saadet Partisi Kdz. Ereğli İlçe Başkanlığı, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Kdz. Ereğli Temsilciliği, SOL Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanlığı, TEMA Kdz. Ereğli Gönüllü Sorumluluğu, Ziraat Mühendisleri Odası Kdz. Ereğli İlçe Temsilciliği)  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın Ereğli sahiline yapılması planan camii için imar planı değişikliği teklifinde bulunmasına, Atatürk anıtı önünde düzenledikleri basın açıklaması ile karşı çıktı. KERÇEP adına bir konuşma yapan Platform Başkanı Önder Öner, Ereğli'nin öncelikli başka sorunları oldğunu dile getirerek Ereğli sahilinde cami projesine öncelik tanınmasını mantıklı bulmadıklarını ifade etti. Öner, yapılması planlanan caminin ek ilave trafik yükü üreteceğini de söyledi. Öner konuşmasında şunları ifade etti;

"Kdz Ereğli Belediyesi bu plan değişikliği teklifini reddetmiştir ama süreç belediye bypass edilerek bakanlıkta sürdürülmektedir.

Kdz Ereğli sahili bu kentin öznesi, sembolüdür. Çok güzel bir sahilimiz var. Bu alan rekreasyon alanlarından, parklardan, yürüyüş ve bisiklet yollarından, peyzaj alanlarından oluşmaktadır. Hepimiz bu sahilde yürüyoruz, spor yapıyoruz, bisiklete biniyoruz, nefes alıp kafelerinde çayımızı içiyoruz. Kentimize misafir ettiklerimizle bu sahilde yürüyor, kentimizin güzelliğini misafirlerimize sahilden başlayarak gösteriyoruz.

Ereğli’miz küçük bir kent. Sahilimizin en çok tercih edilen bölümü ise Erdemir’den Bozhaneye 2200 metre. En çok vakit geçirilen ve kullanılan sahil kesitimiz bu bölüm. Bu kısmın en merkezi noktası ise şehir meydanımıza bitişik amfi tiyatronun da olduğu alan. Bu alan çocuk parkları, bitişiğinde kafeler ile  çocuklarımızın etkinlik yaptığı, tiyatroların oynandığı, söyleşilerin yapıldığı en çok kullanılan sahil bölümümüz. Karadeniz de güneşin en güzel battığı, en güzel selfilerin çekildiği, güneşi batırırken en güzel çayları içtiğimiz, dostlarımızla en güzel sohbetleri ettiğimiz sosyal donatı alanlarımız, kafelerimiz hepsi bu alanda.

Yine sahil şeridimizde yer alan amfi tiyatro alanımız festivallerin, birçok gösteri ve konserin yapıldığı, sanatsal ve kültürel faaliyetlerin icra edildiği, tüm ülkeden gelenlerin buluştuğu ve Ereğli’nin tanıtımına katkısı olan 2200 metrelik sahil şeridinin tam merkezi.  

Değerli Basın Mensupları,

İşte şehrin en çok kullanılan, en merkezi noktasına Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bir kısmı amfi tiyatro alanına oturan, buradan Alemdar Gemisi’nin olduğu noktaya doğru 700 metrelik bir genişliğe yayılan bir cami yapmak istemektedir. 15.000 m3 ilave dolgu ile neticede 2.200 metrelik sahilimizin üçte biri camiye tahsis edilmiş olmaktadır.

Saygıdeğer Kamuoyu

Biz Karadeniz Ereğli Çevre Platformu (KERÇEP) olarak bileşenlerimiz ile birlikte sahilimizde yapılaşmanın çevreye zarar vereceğini, bütünsel olarak yapılanan rekreasyon alanının büyük ölçüde ortadan kalkacağını öngörüyoruz. Sahil ekosistemi dünyanın en nazlı ekosistemleri olup, bozulması kolay, kendini yenilemesi zordur. Ortaya çıkacak yeni deniz dolgusunun kıyı erozyonunu tetiklemesi söz konusudur. Deniz suyunun kimyasal/ fiziksel özelliklerinin bozulması, kendi kendini yenileme, devşirme mekanizmalarını harap edilmesidir. Dünyayı bizimle paylaşan kıyıya özgü deniz canlılarının yuvalanmak, yumurtlamak için kullandığı kıyıların tahrip olması dolayısıyla balık çeşitliliği ve yoğunluğunun daha da azalması demektir.

Bizler sahilde hiçbir yapılaşmaya razı değiliz. Sahil alanımız olduğu gibi kalmalıdır. Bu alan bizlerin nefes aldığı, denizle temas ettiğimiz, bir deniz kentinde yaşadığımızı hissettiğimiz alandır. Diğer yandan Ereğli’miz aynı zamanda ciddi hava kirliliği sorunu da yaşayan bir kenttir. Ülke ortalamalarının üzerinde hava kirliliği değerleri ölçülmektedir. İnsanların geniş alanlara, temiz havaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle de sahillerimiz yapılaşmadan uzak tutulmalıdır.

Sahiller, kentlilerin sosyalleşebildikleri en geniş alanlardır. Kentin en önce korunması gereken alanlarıdır. Trafikten, yapılaşmadan en uzak tutulması gereken alanlarıdır. Kentin yoğun dokusundan çıkıp nefes alınan alanlardır. Halbuki kentin merkezinde ve üstelik sahil alanında yapılacak bir cami ile bu alanın kullanım fonksiyonuna aykırılık oluşacak, sahil özgün karakterini yitirecektir. Halbuki cami için uygun alternatif alanlar var ama sahilin alternatifi yoktur.

Değerli Basın Mensupları,

Bu alandaki söz konusu caminin kente neler kaybettireceğini söyleyelim. Öncelikle bina 8430 m2’lik bir alana oturacak. Yapının kabaca 100x 80 metre ebatlarında olacağını düşünürsek yapılaşma ile kent meydanı ve gerisinin deniz görünümü kalmayacak. Caminin büyüklüğüne göre oluşacak trafik yükünden de bahsetmemiz gerekir. Zaten mevcutta tam da bu alanda yoğun trafik sorunumuz var. Trafik sıkışıklığına çözüm ararken şehrin merkezinde içinden çıkılmaz ek ilave trafik yükü üretmiş olacağız. Diğer yandan teklif edilen plan değişikliğine göre sahilimizin yaklaşık 700 metresini kaybetmiş olacağız. Yine bu alandaki park alanlarımızın önemli bir bölümünü kaybedeceğiz. Etkinlik alanımız amfi tiyatroyu kaybedeceğiz. Sahil bandı kesintiye uğramış olacak, sahilimizin bütünlüklü rekreasyonal alan özelliğini yitireceğiz. Kenti denizden koparmış olacağız.

Değerli Basın Mensupları,

Sormak isteriz; bu cami için bu kentte alternatif alan mı yok? Proje alanına en uzağı 210, en yakını 160 metrede olan 4 cami varken neden ısrarla hem de böylesi bir alanda yeni bir cami yapılmak isteniyor? Yine sormak isteriz bunca ekonomik sorun varken protokol camisine gerek var mı? Sorarız bu şehrin otopark sorunu yok mu? Bu şehrin trafik sorunu yok mu? Bu şehrin yol sorunu yok mu? Bu şehrin imar sorunları yok mu? Bu şehrin gençleri iş bulmak için büyük şehirlere gidiyor. Bu şehrin iş sorunu yok mu? Bu şehre gelen üniversite öğrencilerinin yurt sorunu yok mu? Bu şehrin spor alanlarına ihtiyaç yok mu? Bu şehrin biyolojik atık su arıtma tesisine ihtiyacı yok mu? Bu şehrin hava kirliliğine karşı rüzgar, güneş, dalga gibi yenilebilir enerji yatırımlarına ihtiyacı yok mu? Bu şehir çelik, çilek şehri ama aynı zamanda bir fındık şehri de…Bu şehrin bir çikolata fabrikasına, fındığın katma değerini yükseltecek tesislere ihtiyacı yok mu?  Sizde biliyorsunuz, bizde biliyoruz ki bu şehrin hepsine ihtiyacı var. O zaman yeniden soruyoruz. Bunca ihtiyaç varken neden öncelik sahilde cami?  Yine ısrarla soruyoruz cami yapılacaksa bunun yeri sahil mi olmalı?

Değerli Basın Mensupları,

Kim tarafından teklif edilirse edilsin; ister merkezi hükümet, ister yerel yönetim fark etmez. Vergilerimizden oluşan kamu kaynaklarının kullanımında Ereğli sahilinde cami projesine öncelik tanınmasını mantıklı bulamıyoruz. 

Biz Ereğli’nin tüm renklerini içinde barındıran 22 tane bileşenden oluşan Karadeniz Ereğli Çevre Platformu olarak sahillerimize yeni dolgu alanları, yeni yapılaşmalar ya da kullanım şeklini değiştirecek planlar da istemiyoruz.

Bizler yaşam kalitemizi yükselten bir kentte yaşamak istiyoruz. Bizler yaşamımızı dünyanın en güzel kentinde geçirmek, yaşanabilecek en güzel hayatı yaşamak istiyoruz. Her şeyimiz olsun da istiyoruz. İşimiz de olsun, aşımız da olsun, refahımız da olsun, konforumuz da olsun, ama tadımız tuzumuz da olsun istiyoruz. Sahilde yapılaşma kentin tadını tuzunu kaçıracaktır diyoruz.

Son söz olarak da sahilde sadece camiye değil, sahil bandının kullanımını kısıtlayacak ve çevreye olumsuz etkisi olacak herhangi bir yapılaşmaya hayır diyoruz.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper Lig Ahmet Çalık SezonuOP
 • 1Trabzonspor3781
 • 2Fenerbahçe3770
 • 3Konyaspor3767
 • 4Başakşehir FK3762
 • 5Alanyaspor3761
 • 6Beşiktaş3758
 • 7Antalyaspor3758
 • 8Fatih Karagümrük3757
 • 9Adana Demirspor3752
 • 10Sivasspor3751
 • 11Galatasaray3751
 • 12Kasımpaşa3750
 • 13Hatayspor3750
 • 14Kayserispor3747
 • 15Giresunspor3745
 • 16Gaziantep FK3743
 • 17Çaykur Rizespor3736
 • 18Altay3734
 • 19Göztepe3728
 • 20Yeni Malatyaspor3720
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA