YEREL
Giriş Tarihi : 26-05-2022 14:20   Güncelleme : 26-05-2022 17:54

KELEŞ'TEN CAMİ KONUSUNDA ÇAĞRI!..

Kdz.Ereğli  Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı  Arslan Keleş, İlçe gündemini ve odanın faaliyetleriyle ilgili değerlendirme toplantısı düzenledi.

KELEŞ'TEN CAMİ KONUSUNDA ÇAĞRI!..

Kdz.Ereğli  Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı  Arslan Keleş, İlçe gündemini ve odanın faaliyetleriyle ilgili değerlendirme toplantısı düzenledi.

Kdz.Ereğli TSO Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte LAL Cafe’de gazetecilerle bir araya gelen Başkan Arslan Keleş, ilçe gündeminde bulunan konular ve Ticaret ve Sanayi Odası çalışmalarıyla ilgili bilgilendirmede bulundu.

Keleş, TOBB Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin 5 Haziran’da çalışının yapılacağını belirterek, açılışa TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katılacağını bildirdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin(TOBB) ilçeye okul yapılması için 20 Mayıs tarihi itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı’na resmi yazı yazıldığının da müjdesini veren Başkan Keleş, ayrıca son günlerin gündem konusu olan Cami ile ilgili de sessizliğini bozarak, cami alanı olarak en uygun yerin Kent Meydanı olduğunu ve bu konuyu Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve belediye meclis üyelerinin yeniden mecliste değerlendirmesini istedi.

Toplantıda konuşmasına, hizmet binasında süren tadilat çalışması hakkında bilgi vererek başlayan Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş, “Ereğli TSO'ya TOBB Tahkim ve Arabuculuk Merkezi şubesi açılacak. 5 Haziran'da TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katılımı ile açılışı gerçekleştirilecek. Ereğli TSO çevremizdeki ilk olarak faaliyete başlayacak. Tüketici mahkemeleri ve sözleşmelilerdeki istihdam sorunları arabulucukta çözüme kavuşturulacak” şeklinde konuştu.

TOBB’UN EREĞLİ’YE YAPACAĞI OKUL İÇİN MEB’E YAZI YAZILDI…
TOBB'un Ereğli'ye yapacağı okul konusunu hatırlatan Başkan Keleş, “20 Mayıs tarihi itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı'na, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Ereğli'nin ihtiyacı olan okul için yazımızı yazdı. Artık bundan sonra Milli Eğitim Bakanlığı TOBB arasındaki anlaşmaya göre devam edecek. Kırmacı Mahallesi'ne 4 bin 400 metre kare alan üzerine yapılacak. 24 derslikli bir Anadolu Lisesi hedefleniyor ama daha sonra bu başka bir şeye çevrilebilir” dedi.
TSO, DİJİTAL EHLİYET VERME YETKİSİ ALDI…
Yürüttükleri çalışmanın netice verdiğini ve dijital ehliyet verme yetkisi aldıklarını açıklayan Keleş, toplantıda şunları ifade etti:

“Odamız, TOBB tarafından verilen yetki ile dijital ehliyeti verebilme yetkisini aldık. Ticari araç kullanıcıları dijital ehliyet alabilmesi için Zonguldak'a gitmesine gerek kalmadı, Ereğli TSO'dan alabilecekler.

 Ereğli göç vermiş. 175 bin nüfusa düşmüşüz. Ereğli'de çocuk sayısı artmaz ise Ereğli'nin nüfusunun artma şansı yok. Bunun artmasının da tek bir yolu var. Ereğli'ye yeni sanayi yerleşkeleri kurabilmektir. Bunun için de göreve geldiğimiz günden beri de çalışıyoruz. Ereğli'ye ikinci OSB için halen daha var gücümüzle çalışıyoruz. Bakanlığın yetkilendirmesi ile Sanayi İl Müdürlüğü, Bakanlık adına gerekli yazışmaları yapıyor, iş son aşamaya geldi. Kaymakamımız başkanlığında ikinci OSB ile ilgili toplantı yaptık. Herkesin ortak buluştuğu nokta: Ereğli'nin ikinci bir OSB'ye kavuşmasıdır. Dediğimiz alan 194 hektar bir alan. Bunun ile ilgili çalışmalarda aksama ve geri kalmışlık yok. Şimdiki süreç son bir bakanlık görüşü kaldı. Ondan sonra yer seçimi, tüzel kişiliğin kurulması ve kamulaştırma var. Adım adım devam ediyoruz.
Konuşulan boş, astı astarı olmayan yalan beyanlara dayalı hiç bir açıklamayı ciddiye almayın. Ereğli'yi büyütmemiz lazım. Kurulacak yerleşkede en az 4 bin kişi çalışacak. OSB'de geçen Türkiye'nin en güçlü alüminyum döküm yapan tesis yöneticileri ile bir araya geldik. Bunun yanında Ereğli'ye gelmek isteyen, yatırım yapmak isteyen yeni yatırımcılarla temas halindeyiz. Bir firmamız var 35 milyon euroluk yatırım yapacak, 30 dönüm yer istiyor ama yer yok. İş şimdi biraz daha büyüdü Türkiye'de en büyük yassı alüminyum tesisini Ereğli'de kurmak isteyen firma ile görüşüyoruz, 350 dönüm bir yer talebi var ve yapacakları yatırım miktarı 1 milyar dolar. Para, yatırımcı var ama yer yok.

İKİNCİ OSB, KIYICAK MEVKİSİNDE YAPILACAK
Ereğli'nin büyümesini istemiyorsanız bize karşı gelebilirsiniz. Ereğli'yi büyütmemiz için bizim bu işleri yapmamız lazım. İkinci OSB Kıyıcak'a yapılacak. Tabi ki köylünün de konfor alanını bozacak değiliz. Onların da hayat akışını altüst etme niyetinde değiliz. Tamamen kullanılmayan araziler. Ereğli ve Alaplı'daki OSB'lerde olduğu gibi. Zonguldak'ın yüzde 62'si orman. Yüzde 38'lik alanda yaşıyoruz, barınıyoruz, tarım yapıyoruz. Ereğli ve Zonguldak sanayisini büyütebilmek o kadar kolay değil her yer odun, biz ağaç mı yiyeceğiz? Bak ormanlara çam ağacı. Cezaevi, spor tesisi, okul için yer iste veriliyor ama sanayi için yer iste vermiyor. Tersanelerin karşısındaki taş ocağı var, 1 milyon metre kare orman vasfını yetirmiş tahsisli yer. Tahsisin bitirilip ormana verilmesi gerekiyor. Bunu torba yasaya sokabilirsek Ereğli'ye bir yer daha kazanabileceğiz.”
EREĞLİ KAMPÜSÜ!

Eski Devlet Hastanesi arazisine yapılmak istenen Ereğli eğitim kampüsü hakkında da konuşan Kdz.Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş, yaşanan gecikmeyle ilgili olarak ise,  “Ereğli’ye gelmeden önce de Ereğli Eğitim Kampüsü'nün olması gerektiği gibi yapılması düşüncemizi ortaya koymuştuk. Dönemin belediye başkanının farklı söylemlerine karşın bizim duruşumuz aynı şekilde devam ediyor. Gelmiş olduğumuz nokta şuanda tabi ki ortada bir gecikme var ama bu gecikmenin nasıl ve neden kaynaklandığını da biraz anlatmak lazım.
Pandemi süresince proje çizimi gecikmesi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin önceki dönem rektörünün ve yönetiminin konuyu biraz ağırdan alması ile bugünlere geldik. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde rektörlük değişimi oldu, İsmail Hocam gerçekten konulara hakim. Kendisinden Ereğli konusunda da ciddi anlamda beklentilerimiz olduğunu ve bunları da hayata geçirebileceğimizin enerjisini aldık.
Ereğli için de çok güzel günlerin geleceğini tabi ki biz burada şöyle bir durum söz konusu projeler çizildi, ruhsatlar alındı bunları yapacak olanlar hazır sadece bir bağışçımız yok burada iki kurum bağışçımız var şuan ortada olan. Kurumların isimlerini benim zikretmem doğru olmaz. Fakat Ereğli’nin en güçlü kurumlarından iki tanesi bunu söyleyebiliriz. Sayın Kaymakam Beyden de tekrar bilgi aldık başka herhangi bir sorun olmadığını bir süre gecikmemiz olduğunu ama her ne olursa olsun bu yıl içerisinde buranın temellerinin atılacağının da müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum.
Çünkü çok fazla pek bir şey kalmadı biliyorsunuz ilk etap önemli mühendislerimiz hemen başlayacak durumda kurumlarımız da öyle fakat başka beklenen bir iki husustan ötürü bekleniyor bu projenin hayata geçirilmesinin Ereğli’deki sosyal kültürel hem de akademik bakış açısıyla Ereğli’nin önünün açılması bizim için son derece önemli.” Şeklinde açıkladı.
Gündemlerinde seçim olmadığını , seçim olması halinde de kazanacakları iddiasında bulunan Başkan Keleş, ““Bizler seçimle gelen organizasyonlarıyız. Ereğli TSO'nun da süreci ve takvimi var. Bu takvim doğrultusunda seçim süreci işler. Organ seçimleri yapılır ve oda yönetimi belirlenir. Bunun ile ilgili olarak karar verecek olan TOBB'un seçim yapacağız talebinden sonra Cumhurbaşkanının nihai karardır. Cumhurbaşkanının her yıl seçimleri 1 yıl öteleme yetkisi var. Bunun ile ilgili alınmış herhangi bir seçim kararı yok. Bunun ile ilgili bir süreç de başlamamış durumda. Bizler buralara endeksli değiliz. Buralarda bulunarak bu şehirde hizmet etmek, boş laf üretmemek, iş ve icraat yapmak. Var gücümüzle çalışıyoruz, mesai harcıyoruz. Amacım bazıları gibi odanın kurumsal kimliğini kullanarak ön plana çıkmak ve buradan siyasi rant elde etmek değil. Biz iş yapıyoruz, iş, sonuç odaklıyız. Şehrin her problemi ile ilgili alakalıyız, çözümleri için çalışıyoruz.
Odamız 5 yıldızlı hizmet veren kurumlardan bir tanesi. Çalışan arkadaşlarımızın huzuru, iş yapma huzurunu bozmak kimsenin haddine değildir. Bu şehrin hizmetkârı olmaya taliptik ve gerçekten de taşın altına elimizi koyduk.
Atalarımızın bir sözü var, İt ürür kervan yürür. Biz işimizi yapıyoruz, başkalarının ne dediği, nasıl ön plana çıkmak istedikleri bizim için önemli değildir. Bizler de seçime gireceğiz. Herkes seçime girecek. Kimsenin iradesine ipotek koyma lüksümüz olamaz, herkes kendinden sorumludur. Daha önce bu işin üstesinden geldi isek yine üstesinden geleceğiz, zaten öyle bir sıkıntımız da yok. Gündemimizde seçim yok, Ereğli'yi büyütmek ve çalışmak var." Dedi.
CAMİ KONUSUNDA ÖNERİ!..
Kdz.Ereğli’nin uzun bir süredir gündeminde olan sahile cami yapımı konusunda ilk kez açıklamalarda bulunan Başkan Keleş, caminin sahil yerine eski terminal alanının bulunduğu bölgeye yapılmasını önerdi.

Keleş, “Ereğli’de denize yapılacak olan cami meselesi; bugüne kadar bu konuyla ilgili herhangi bir görüşte bulunmadım fakat artık bu konuyla ilgili birkaç şey söylememiz gerekiyor.
Karadeniz Ereğli’nin bizzat yaşayanları olarak gerçek sahipleriyiz, bu şehirde yaşayan 176 bin kişi bu şehrin gerçek sahipleridir. Bizler ticaret yapıyoruz, istihdam yaratıyoruz, vergimizi veriyoruz, çalışan arkadaşlarımız vergisini veriyor, emeğinin karşılığını alıyor topyekûn bu şehrin gelişmesine olanak sağlayacak olan doğru yatırım kararını desteklememiz gerekiyor.
Bize göre cami tartışmalarına artık bir son verip bu cami yerini hemen yanı başımızda bulunan eski terminal alanı içerisinde yapılmasına tekrar Karadeniz Ereğli Belediye Başkanımız Halil Posbıyık’tan ve Belediye Meclis Üyelerinden değerlendirmelerini istirham ederim.
Burada daha önce 2021 yılı 28 Haziran’da yapılan belediyede bir toplantı vardı. O zaman ki devletin teklifi şu şekildeydi: 9 bin metre kare olan askeri lojmanlarının Karadeniz Ereğli Belediyesi’ne verilmesi. Hemen yanındaki 3019 metrekarelik katlı otoparkın Karadeniz Ereğli Belediyesine devir edilmesi. Bunun karşılığında Kent Meydanı olarak işaretlenen bölgenin eski terminal yani arka tarafa yola bakan kısmında bir cami yapılması ve bunanla beraber katlı otoparkın hemen hayata geçmesiydi.
Burada yaklaşık 12 dönüm ve bunun üstüne olabilir düşünebilir burada hazineye ait olan Ereğli Belediyesinin kullandığı yerler var mesela neresi Atatürk Kültür Merkezi gibi buranın da Karadeniz Ereğli Belediyesine devir edilerek yaklaşık 16-17 dönüm yerin bunun parasal karşılığı da 600-700 trilyon eder bu para da Karadeniz Ereğli Belediyesinin envanterine girmiş olur.
Ticari bakış açısıyla ve bu şehrin de dokusunu bozmamak açısından yola çıkarak bu verilmiş olan kararın hem Sayın Çevre Bakanımızın hem de Karadeniz Ereğli Belediyesi’nin de tekrar değerlendirmesiyle doğru olan optimal çözümü bulup bu şehrin önünü açacak bir projeye evet demeleri için biz de buradan çağrıda bulunmak istiyoruz. İnşallah bunu da başarırsak Ereğli’nin de ihtiyacı olan ulaşımı kolay olan ve orada ibadet edeceklere de ve dışarıda ki sivil halka da bir engel teşkil etmeyecek ve görüntüyü bozmayacak bir yapıya kavuşması gerektiğini düşünüyoruz”şeklinde konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Alanyaspor00
 • 3Antalyaspor00
 • 4Başakşehir FK00
 • 5Beşiktaş00
 • 6Fatih Karagümrük00
 • 7Fenerbahçe00
 • 8Galatasaray00
 • 9Gaziantep FK00
 • 10Giresunspor00
 • 11Hatayspor00
 • 12İstanbulspor00
 • 13Kasımpaşa00
 • 14Kayserispor00
 • 15Konyaspor00
 • 16MKE Ankaragücü00
 • 17Sivasspor00
 • 18Trabzonspor00
 • 19Ümraniyespor00
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA