YEREL
Giriş Tarihi : 20-04-2021 14:23

KETRAD kuruluşunu tamamladı

Kdz.Ereğli'de, uzun zamandır idari ve teknik çalışmalarını sürdüren Karadeniz Ereğli Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği (KETRAD) kuruluşunu tamamladı.

KETRAD kuruluşunu tamamladı

Kdz.Ereğli'de, uzun zamandır idari ve teknik çalışmalarını sürdüren Karadeniz Ereğli Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği (KETRAD) kuruluşunu tamamladı.

Bölgede oluşabilecek deprem, sel veya buna benzer ulusal tehdit söz konusu olduğunda hiçbir aktarıcıya, baz istasyonuna, uyduya ihtiyaç duymadan tüm dünya ile hf sinyali üzerinden kesintisiz iletişim sağlayabilme olanağına sahip olan amatör telsizciler, ilçede yeni bir oluşuma giderek profesyonel alanda ikinci bir derneğin temellerini attı.

Karadeniz Ereğli Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği (KETRAD) Kurucu Başkanı Mustafa Yöntem, " Ereğli’de yenir amatör telsizciler derneği kurulmasına ihtiyaç duyulduğundan, lisanslı telsiz operatörü arkadaşlarımızla birlikte böyle bir çalışmaya imza attık. İdari olarak İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü, teknik olarak da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile dirsek teması halinde bir yılı aşkın süredir çalışıyoruz. İlgili prosedürleri tamamlayıp frekans tahsisi işlemlerimizi gerçekleştirdik, ilçemize şimdiden hayırlı olsun.”dedi.

Derneğin faaliyetleri hakkında genel bilgiler veren Kurucu Başkan Mustafa Yöntem, şöyle devam etti:

“Faaliyetlerimizde amatör telsizciliğin tanıtımını yapmak, yaygınlaştırılması ile ilgili eğitim vermek, amatörler telsizciler arasındaki dayanışma ve yardımlaşmayı sağlamak, gelişen ve yaygınlaşan bilişim teknolojileriyle telsiz amatörlüğünün ortak konularında ülkemiz gençleri için araştırma ve geliştirme alanları oluşturmak, gerektiğinde düzenleyici kuruluşlarla telsiz amatörleri arasındaki koordinasyonu sağlamak amacı ile kurulmuştur.”

Başkan Yöntem, “KETRAD’ın Amatör Telsizcilik Yönetmeliği çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşları ile görüşmelere başlanacağını, bu konuda protokoller imzalanacağına dikkati çekerek,“Bu kapsamda afetler ve acil durumlar gibi beklenmedik olaylarda ve bu olaylara hazırlanmak için düzenlenen tatbikatlarda haberleşme hizmet grubuna destek vermek, istasyon kurmak, işbirliği de yapılacaktır. Yapılacak protokoller doğrultusunda kurum ve kuruluşlar tarafından yürütülen gönüllülük eksenli projelere katkıda bulunmak, bu bağlamda Türkiye Afet Müdahale Planı ve bu planda haberleşme ile gönüllülük konularımdaki alt bileşenlerine katılımda bulunmak, gönüllülüğün yayınlatılmasına yönelik çalışmalara destekte bulunmak, sosyal sorumluluk ruhunun gelişimine katkıda da bulunulacaktır.” diye konuştu.

Bu amaçlar doğrultusunda derneklerinin resmi olarak faaliyetlerine start verdiğinin altını çizen Yöntem, dernek binalarının tadilatının tamamlanmasının ardından da protokol ziyaretlerine başlayacaklarını kaydetti.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
RÖPORTAJLAR
YAZIK…
YAZIK…
ARŞİV ARAMA