YEREL
Giriş Tarihi : 21-10-2021 18:14

OSMANLI ÇİLEĞİ FİDELERİ ÜRETİCİYLE BULUŞTU

Erdemir tarafından Kdz.Ereğli’yle özdeşleşen ve üretimi giderek azalan Osmanlı Çileğini korumak amacıyla Kdz. Ereğli Kaymakamlığı ve Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticilerini Koruma Derneği iş birliğiyle yürüttüğü ‘Tarlalar Sürülsün, Gelenek Sürsün’ projesi kapsamında, fide dağıtım töreni gerçekleştirildi.

OSMANLI ÇİLEĞİ FİDELERİ ÜRETİCİYLE BULUŞTU

Erdemir tarafından Kdz.Ereğli’yle özdeşleşen ve üretimi giderek azalan Osmanlı Çileğini korumak amacıyla Kdz. Ereğli Kaymakamlığı ve Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticilerini Koruma Derneği iş birliğiyle yürüttüğü ‘Tarlalar Sürülsün, Gelenek Sürsün’ projesi kapsamında, fide dağıtım töreni gerçekleştirildi.

Erdemir Taş Bina Tesisleri’nde gerçekleştirilen törene Kdz.Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral, Erdemir yöneticileri, Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticilerini Koruma Derneği Başkanı Şaban Çetinkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Günaydın ile dernek yöneticileri ve üreticiler katıldı.

Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral, törende yaptığı konuşmada, şirket olarak 2016 yılında başladıkları bu yolculukta, Osmanlı çileğini geleceği aktarmayı düşündüklerini ifade ederek, “Erdemir olarak biz ülkemiz ve bölgemizin ekonomik kalkınmasına verdiğimiz katkının yanı sıra, yerel ve kültürel değerlerin korunması için bu projelere imza atıyoruz. Bugün dağıtacağımız bu fidelerle, üreticilerimizin özenli bakımlarıyla tüketiciyle buluşacağını ve Osmanlı Çileği’nin Ereğli’nin önemli bir değeri olarak varlığını sürdüreceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticilerini Koruma Derneği Başkanı Şaban Çetinkaya’da etkinlikte yaptığı konuşmada Osmanlı Çileği’nin gerçekten Ereğli’ye damgasını vurmuş, nadide, dünyanın en güzel meyvesi dedikleri bir meyve olduğunu söyledi.

Çetinkaya, “Osmanlı Çileği Karadeniz Ereğli’mizin kıymetli bir kültürel değeri olma özelliği taşımaktadır. Bundan dolayı da Ereğli halkının ortak paydası niteliğindedir. Ereğli’de yüz yılı aşkın zamandan beri üretildiği tahmin edilen Osmanlı Çileği, elli altmış yıl, Ereğli ekonomisine ciddi katkılar sağlamıştı. 1980’li yıllardan sonra üretim düşmeye başlamıştır. Kuvvetli aroması nedeniyle ünü ülke sınırlarını aşan Osmanlı çileği, 1990’lı yıllardan sonra yok olma tehlikesiyle yüz yüze kalmıştır. Bu durumu gören dönemin mahalli yöneticileri, konuyu canlı tutmak ve çilek üreticilerini teşvik etmek amacıyla, Uluslar arası Osmanlı Çileği Kültür Festivali adı altında çeşitli etkinlikler düzenlemeye başlamışlardır. Bu gün her ne kadar festivalin ismi değişmiş olsa da bu etkinlikler halen devam etmektedir. 2000’li yıllarda kurulan derneğimiz de Osmanlı Çileğinin yokolma konusunu ciddi şekilde ele alarak çalışmalara başlamıştır.”şeklinde konuştu.

Şaban Çetinkaya, Tarım Bakanlığı’na bağlı Yalova Bahçe Bitkileri Enstitüsü, Çukurova Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Bülent Ecevit Üniversitesi gibi bilimsel çalışan kuruluşlarla ortak hareket ederek Osmanlı çileğinin gerileme ve yok olma sürecindeki sorunların tespiti üzerinde çalışmalar yaptıkların belirterekı, çözüm yolları içeren raporları hazırlayarak kaymakamlık makamına sunduklarını hatırlattı.

Çetinkaya, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Osmanlı çileğinin artırılması yönünde arayışların devam ettiği esnada, ilçemizde kurulu, ülkemizin gözbebeği ve bir dünya şirketi olan Erdemir’de bu konuya kayıtsız kalmayarak, sosyal sorumluluk bilinciyle destek olabileceklerini ifade etmişlerdir. Erdemir öteden beri bu konuda desteklerini esirgememiş ve 2016 yılında fiili olarak işin içine girerek, proje paydaşımız olmuştur. Bu güçlü desteğini tüm kararlılığı ve samimiyetiyle sürdürmektedir.

Bu çalışmalar sürdürülürken, diğer yandan derneğimiz, uzun yıllardan beri bölgemizde üretilen ve adı Ereğli’mizle özdeşleşen Osmanlı Çileğini kapsamlı ve yoğun çalışmalar sonunda nihayet coğrafi işaret olarak tescil ettirmiştir. Bu tescil edilmiş ve yasal koruma altına alınmıştır. Bundan son derece onurlu ve sevinçliyiz. Ereğli’de ilk coğrafi işaretli ürün olarak da bu önemlidir. Bu ürünümüzün tescil belgesinin ülkemize, bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.Ereğli Belediyesi, bizlerin de talebi ve isteğiyle Osmanlı çileği çeşit olarak tescil edildi. Osmanlı Çileği diye bir çilek tarım bakanlığının kayıtlarında yoktu. Önce belediyemizin o çalışması, buna bir kimlik edinilmesini sağladı. Bu da bizim müracaat ettiğimiz tescilde, Osmanlı Çileği’nin Ereğli’ye ait olduğunun belgesidir, tapusudur.

Böyle bir korumanın faydası nedir denilecek olursa, coğrafi işarete konu olan ürünün kalitesinin korunması, bilinen özellikte üretiminin sağlanması, coğrafi işarete konu olan yöredeki üreticilerin korumadan öncelikli olarak yararlanması, hepsinin ötesinde ülkenin milli ve kültürel değerinin korunmasıdır.Neden önemlidir? Coğrafi işaretlerin tescilinin amacı, genel itibarıyla üretim, kaynağı, gibi bazı niteliklere bağlı olarak belli bir üne kavuşmuş ürünlerin korumasını sağlamak. Ülkemizde her ilin, her ilçenin belli bir ürünün üretimine kaynak teşkil ettiği ve bu ürünle ünlendiği bir gerçektir. Finike Portakalı, Taşköprü sarımsağı, Malatya kayısısı gibi… Doğallık, geleneksellik, sürdürülebilir kalite, bölgesel kalkınma ve dünya pazarında rekabet edebilme teminatı gibi tüm bu özellikler coğrafi işaretlerin katma değerleri arasında sayılır. Bu yasal korumanın takip ve kontrolü, bölgemizde oluşturulacak denetim mercii tarafından her yıl Türk Patent Kurumu’na yazılı raporla verilerek sağlanacaktır. Denetim mercii, Kdz. Ereğli Osmanlı Çileğini Koruma ve Üreticileri Koruma Derneği, İlçe Tarım Müdürlüğü, Ereğli Belediyesi, Ereğli Ziraat Odası, Bülent Ecevit Üniversitesi, Muhtarlar Derneği ile esnaf ve sanatkarlar kooperatifin belirleyeceği ve derneğimize bildireceği yedi kişilik komisyondan oluşacaktır. Coğrafi işaret tescili önemli bir gelişmedir. Osmanlı çileğinin üretiminin arttırılması ana hedefimizin en önemli alt hedeflerden birisinin gerçekleşmiş olması bizleri daha da motive etmiştir. Bu motivasyon ile ana hedefe yaklaşmak daha yakındır. Bu da Ereğli’de verimli, boş arazilerde Osmanlı Çileğinin üretiminin arttırılarak, istihdama ve ülke ekonomisine azami katkı sağlamaktır. Bu konunun lokomotifi olma görevini üstlenen Kocaali Mahallesi, Ahmetçikler Sokak, Numara 164 adresindeki 5,5 dönümlük alanda devam etmekte olan proje kapsamında öncelikle Osmanlı çileği üretilip, üreticilere fide dağıtımı sağlanacak. Yine proje anlamında modern çilek yetiştiriciliğine örnek olacak çalışmalar yapılarak, üretilen ürünlerin pazarlanmasında kooperatifleşme modeliyle dayanışma sağlanarak gerçekleştirilecektir. “

Konuşmaların ardından, toplam dağıtımı yapılacak 3 bin fideye sembolik olarak hazırda bulunan üreticilere Osmanlı Çileği fidesi dağıtımı gerçekleştirildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor1436
 • 2Konyaspor1426
 • 3Hatayspor1426
 • 4Fenerbahçe1424
 • 5Alanyaspor1424
 • 6Başakşehir FK1422
 • 7Fatih Karagümrük1422
 • 8Galatasaray1422
 • 9Beşiktaş1521
 • 10Adana Demirspor1420
 • 11Antalyaspor1418
 • 12Gaziantep FK1418
 • 13Altay1417
 • 14Sivasspor1416
 • 15Giresunspor1416
 • 16Kayserispor1416
 • 17Yeni Malatyaspor1413
 • 18Göztepe1411
 • 19Kasımpaşa1511
 • 20Çaykur Rizespor1410
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA