YEREL
Giriş Tarihi : 18-08-2020 14:48

ÖZCAN: 'EREĞLİ TSO'DA KAN DEĞİŞİKLİĞİ ŞART'

Ereğli İçin Mücadele Platformu Sözcüsü iş adamı Niyazi Özcan, düzenlediği basın toplantısında Erdemir ve Ereğli TSO yönetimini hedef alan açıklamalarda bulundu.

ÖZCAN: 'EREĞLİ TSO'DA KAN DEĞİŞİKLİĞİ ŞART'

Karadeniz Ereğli İçin Mücadele Platformu Sözcüsü iş adamı Niyazi Özcan, Kahverengi kafede düzenlediği basın toplantısında, Erdemir ve  Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası yönetimini hedef alan açıklamalarda bulunarak gündemi değerlendirdi.

Sözlerine ERDEMİR ile ilgili Sermaya Piyasası Kurumuna 29 Haziran tarihli dosya verdiğini belirterek başlayan Niyazi Özcan, şirketin tahribatlarına karşı eylemler yaptığını ancak tahribatın devam ettiğini iddia etti.

Özcan, Erdemir’in Türk lirası üzerinden ticaret politikası geliştirmesi gerektiğini belirterek, diğer sanayi kuruluşlarının kur farkı zararı yazdığı halde Erdemir’İn kur farkından kar etmesini doğru bulmadığını söyledi.

Kdz.Ereğli İçin Mücadele Platformu Sözcüsü Niyazi Özcan, şunları ifade etti:

“Geçmişte  ERDEMİR ile ilgili çeşitli eylemler yaptım. Bunları kamuoyu biliyor. Geçmiş dönemde Ereğli Demirçelik Fabrikaları adına bu kadar eylem yaptık ve niye bunlara bir şikayet dilekçesi Sermaye Kurulu Piyasasına vermedik? Diye sorulabilir bu doğrudur.  Erdemir’e zarar vermemek için bekledik. Gelecek yönetimlerde kaderin değişeceğini umduk. Sustuk, bekledik. Fakat geldiğimiz noktada bu aşırı tahribat ne yazık ki devam ediyor.

Ereğlili tüccarlar olarak, Ereğli’ye acı çektiriyor diye Erdemir’in şikayet etmiştik.  2013 yılında da İstanbul-Ataşehir’deki merkez binasına giderek, siyah çelenk bırakıp, basın açıklaması yapmıştık.O zamanın dönem  başkanı Ali Pandır, demecinde; ‘Ereğli’deki sac tüccarlarına ayrımcılık yaparsak,  bu rekabeti önler” diyor. Peki soruyorum,  Ereğli’deki iş adamlarına vermeyip dışarıya verince rekabet düzene mi giriyor?

Bunun üzerine Sermeya Kurulu Piyasası Başkanlığına 29 Haziran 2020’de, 15479 nolu belgeyle birlikte dosyamızı teslim etmiş olduk. Dosyamızın içerisinde Erdemir’in ne kadar örtülü ya da örtüsüz yapmış olduğu adaletsizliklerin hepsini bir bir yazdık.  Bu süreçte vatandaşımızın, özellikle ticaret erbaplarının  dertleri ile dertlenmeye devam ettik. Türkiye Büyük Millet Meclisine,  Cumhurbaşkanlığına, Ulaştırma Bakanlığına, Enerji Bakanlığı’na devamlı yazı ve dilekçeler yazarak, kamuoyunun ihtiyaçlarına yanıt vermeye çalıştık. Bir nebzede olsa bir çare bulmaya çalıştık.

Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetiminin bir önceki dönemde aktif çalışamaması, vasıfsızlığı, odanın gerçek gücünün hissedilememesi de ayrı örnekler teşkil etmektedir.

Şunu da belirtiyorum, bazen sadece Ereğli’de sac tüccarları mı var deniyor. Karadeniz Ereğli ağır sanayi bölgesi olduğu için sac ve nakliyat sektörü lokomotif görevi görmektedir. Bu sektör çalışmadığı takdirde yedi grup olan yan kollarda da tıkanma olur. Düzgün çalışamaz. Ana lokomotif sektörü çalıştığı zaman inşaat, hizmet, beyaz eşya, sanayi, sigorta şirketleri ve bu örnekler çoğaltılabilir. Bunların hepsi aktif olarak çalışabilir.

İvedilikle şunu söylüyorum ki, Erdemir yönetiminin uygulamış olduğu politika, 2 Mayıs 2018’de, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin almış olduğu kararla Dolarla alışveriş yasaklanmıştır. Eğer ihracatçı değilseniz dolar kredisi kullanamazsınız. Tamam ülkemize sahip çıkmaz durumundayız. Devletimizin dediğine uyuyoruz. Maalesef bugün çeşitli firmalar Türk Lirası bazında kredi yaparken,  Ereğli Demirçelik Fabrikaları yönetimi, Türk lirası bazında bir yapılanmaya gitmedi. Gidecek gibi de değil. Yüzde 40’ını Dolar üzerinde aldığım için diyor, TL bazında alış-veriş yaptıramam. Firmalar, kur farkı karı koyamaz, kur farkı zararı koyabilir.  Bunun üzerine Ereğli Demirçelik Fabrikaları son yedi yılda devamlı kur farkı kârı koyarak, büyüyor. Böyle olunca Erdemir ile iş yapan firmalar, 4 bin 500 olan Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası üyesi, aktif üye bin 700 lere gelmiş. Ticaret erbabı şehirden kaçmış. Tüccar ve sanayici gidiyor. Çaresizlik içinde çareler arıyor. Bu çaresizlik içinde, bizim müdahale etmemiz lazım. Yaklaşık 20 senelik bilgi, birikim, tecrübe, yeteneklerimizin hepsini  ortaya koyduğumuz zaman birilerinin daha çok çarkına su akıtıyor diye duramayız.

Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nın başkanı maalesef, açık denize yelken açmış karaya dönmesini bekliyor Ticaret ve Sanayi Odası üyesi ki derdini anlatabilsin. Burada, Cumhurbaşkanlığı’na yazılan en az 10 dilekçe var. TSO Yönetimi, üyenin ya da Ereğli’nin derdi adına bir dilekçe yazmışsalar arkadaşlardan özürdileyeceğim. Bir projeleri varsa buyursunlar söylesinler. Ne yapmaya çalışıyorlar, kamuoyu ile paylaşsınlar görelim. Daha da enteresanı, sim vermek istemeyiz ancak veriyoruz. Sayın Başkan bugün ÇEMSAN denen firma ile istişare içinde, sadece kendi çarklarına su taşımaktan başka bir şey yapmıyorlar.  Böyle bir Ticaret Sanayi Odası yönetimi olabilir mi? Erdemir’e ses çıkarmıyor. Günümüzde Erdemir’in sosyal faaliyetlerinde mahrum kalan bir şehir var. Ne futbolunda, ne basketinde, ne voleybolunda ne top sahasında her şeyi paraya dayatan, direten ve tamamen külfetini Ereğli halkına çektiren Erdemir maalesef,  nemasında ilçeyi hiçbir şekilde yararlandırmıyor.

Belediye Başkanı Halil Posbıyık’da aynı dertten mustarip ve haklıdır da. Sadece  onun da dertlenmemesi lazım. Bütün sivil toplum örgütleri, odalar bir araya gelip Ereğli’nin kaderini değiştirmek zorunda. Böyle gitmesinin mümkünatı yok. Bu dosya bir çok şeyi değiştirecek. Bir ay içerisinde ERDEMİR yönetim kadrolarında eğer değişiklik olursa hiç şaşırmayın! Artık zoru görmek zorundalar! Zoru görsünler ki Ereğli’ye bir şeyler versinler.  Buna karşılık talaşlı imalat yapan sanayi kuruluşları temsilcileri işi yapan arkadaşlar, Kocaeli, Sakarya, Adana, Karabük gibi bölgelere gidip iş hacimlerini geliştirip, fabrikalarını devam ettirmek istiyorlar. Ereğli’de kalmak istiyoruz, çocuklarımız gurbetlere gitmesin. Sadece egolarını tatmin etmek için birilerine makam – mevki bulamayız. Bulunduğu takdirde durum hüsran. Bir  zamanlar bir çok ilden de fazla vergi veren Ereğli idi. Nerede o eski Ereğli. Nerede o vergiler…

Nakliye sektöründe 1200-1300 araçtan, Ereğli’ye Gebze’den, İzmit’ten, Adapazarı’ndan nakliye firmaları geldi. İlçenin yükünü dışarıdan gelen nakliye firmaları çekiyor. Kalan az sayıda nakliye firmaları da yatırım yapamıyor, geleceğinden endişeli…

Biz sabrettik. Biz konuştuğumuz zaman arkadaşlar iş yapamıyorlarmış. Psikolojileri etkileniyormuş. Yaklaşık bir yıldır basın toplantısı yapmadık. Kimsenin hakkında bir şey söylemedik. Geldiğimiz noktada işler RotaryLions Kulüplerinin üzerinden Erdemir ile beraber operasyon yapılıyor.  Bazı arkadaşların çarklarına, değirmenlerine su akıtılıyor. Olan bu! Bizim konuşmama lüksümüz yok. Bunları TSO’nun söylemesi gerekiyor.”

TSO YÖNETİMİNDE KAN DEĞİŞİKLİĞİ ŞART…

Özcan, Ticaret ve Sanayi Odası’nın OSB yönetiminden bile dışlandığını belirterek,  “Bir Ticaret ve Sanayi Odası, OSB’nin içerisinde yer alamıyor, dışlanıyor. Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerine bir buçuk sene var. Bu kadar beklenmesin. İçinde bir kan değişikliğine gidilsin ki, gelen arkadaş bir buçuk senede Ereğli’nin ekonomisine katkı sağlayacak bir şeyler yapabilir. Biz birileri bir şeyler yapsın diye uğraşıyoruz, yapmasın diye değil. TSO yönetimi içinden bir arkadaşa bu görevi vermeli. Belki o arkadaş daha fazla efor sarf eder. Belki Ereğli’nin kaderinde değişiklikler olabilir”şeklinde konuştu.

TSO önceki dönem Başkanı Sertan Yalçın’ı da eleştiren Özcan, Yalçın’ın meclis üyesi olduğu halde yeniden başkan adayı olmayı düşündüğü için hiçbir önerge vermediğini ve sessiz kaldığını iddia etti.

Erdemir’in Kandilli kömür ocağı ihalesini hatırlatan Özcan, işin Ankaralı bir firmaya verildiğini açıklarken, “Erdemir’in özel Endüstri Bölgesi İlan edilmesinin sorulması üzerine ise , “bu konu intikam amaçlıdır. Belediye bu konuda bir çalışma yapıyor. O nedenle daha fala konuşmak istemiyorum” dedi.

Niyazi Özcan, Tersaneler bölgesindeki 2 firmanın aldığı tapuların ana tapu olmadığını, geçici tapu olduğunu iddia ederek, konunun mahkemeye taşınması halinde ana tapuların alınabileceğini ifade etti.

Özcan, sözlerini “Sayın Başkan açık denizlere yelken açmış, karaya dönmesini bekliyoruz. Tüccar ve Sanayici onu bekliyor gelsin diye” şeklinde noktaladı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
RÖPORTAJLAR
YAZIK…
YAZIK…
ARŞİV ARAMA