YEREL
Giriş Tarihi : 21-04-2021 01:18

'SESİMİZE KULAK VERİN!'

MEB’e bağlı okullarda çalışan Özel Güvenlik görevlileri, TYP’de geçici işçi değil, süreklilik ve devamlılık istiyorlar.

'SESİMİZE KULAK VERİN!'

 

MEB’e bağlı okullarda çalışan Özel Güvenlik görevlileri, TYP’de süreli değil, sürekli iş istiyorlar.

MEB’ bağlı okullarda çalışan bir grup Özel Güvenlik görevlisi, yaptıkları basın açıklamasında  bir kısım özel güvenlik görevlilerinin şuan sosyal destek grubunda ve diğer kısmın ise emniyet mensuplarıyla birlikte  Covid-19 denetimleri yaptıklarını hatırlatarak, ‘Bizler TYP’de süreli değil, sürekli iş istiyoruz’diyerek seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

MEB Özel güvenliklerin  sosyal/vefa gruplarında, hastanelerde, semt pazarlarında görev aldıklarını  hatırlatarak, çok şey istemediklerini sadece okullarda sürekli çalışmak istediklerini ifade ediyorlar.

MEB OKUL GÜVENLİKLERİ’nin konuya ilişkin açıklaması şu şekilde;

‘MEB’e bağlı devlet okullarında görev yapmakta bulunan 30 bin özel güvenlik görevlisi bulunmaktadır. 2017 yılında İŞKUR bünyesinde Toplum Yararına Programı (TYP) başlatılmıştır. Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğine eklenen geçici bir maddeyle de Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okulların güvenliğinin sağlanmasına yönelik TYP uygulanabileceği hükmü getirilmiştir. Meb okul güvenlikleri 7/28223 Esas Numaralı Toplum Yararına Program kapsamında; İşkura bağlı olarak devlet okullarında çalışan güvenlik görevlileridir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okul güvenlik görevlileri asgari ücretle, haftada 45 saat çalışmakta, yemek ve yol parası gibi en basit sosyal haklardan dahi yararlanamamaktadırlar. Typ de çalışan okul güvenlikleri anayasal hakları olan sendikaya üye olma haklarını da kullanamamaktadır.

Her yeni eğitim- öğretim yılının başında işkura başvuran özel güvenlikler yaptıkları başvuruların ardından; kura, mülakat gibi aşamalardan geçerek geçici süreli olarak okullarda göreve başlıyorlar. Haziran ayının sonuna gelindiğinde ise ; çalıştıkları işlerinden TYPde bulunan 24 ay kuralı nedeniyle ayrılmak zorunda kalıyorlar. Mebe bağlı olarak çalışan güvenlikler 24 ay çalışma sınırı getirilen süreli işçilerdir. Bir dönemde sekiz ay olmak üzere, üç eğitim öğretim yılı çalışabilmektedir.Bu süre dolduktan sonra ise birdaha Toplum yararına projelere başvuramıyorlar. Oysa bu işe girebilmek için belirli bir meblağ ödeyerek özel güvenlik eğitimi veren kurslarda eğitim görüyor, milli eğitim tarafından düzenlenen sınavlarda başarılı olduktan sonra, özel güvenlik daire başkanlığı tarafından güvenlik soruşturmasından geçilerek sicil taramasına giriyorlar. Tüm bu prosedürleri başarıyla geçen güvenlik görevlileri tam donanımlı olarak vazifesini yerine getirmeye hazır oluyor.

Okul güvenliği gibi süreklilik arz eden bir programda geçici işçi olmanın bir diğer sorunu ise her yıl değişen görev yerlerine alışmanın zor olmasıdır. Her yıl başka kurumda çalışan güvenlik görevlisi çevreye ve okula adapte olana kadar sene yarılanıyor. Okul güvenlikleri çalışmakta olduğu okullardaki nerdeyse tüm öğrencileri, öğretmen ve velileri yakından tanıyor, okula nereden bir tehlike gelir, çevrede kuruma ve öğrenciye zarar verebilecek hangi tür etkenler var çok iyi biliyorlar. Binlerce öğrencinin okuduğu kurumlarda dikkatli davranmak ve onlara gelebilecek zararları hızlıca ortadan kaldırmakla görevli olan okul güvenlikleri sürenin geçici olması sebebiyle motivasyon kayıpları yaşamaktadırlar.

8 ay boyunca okulda çalışan bir güvenlik görevlisinin dönem sonunda işten çıkarılması ilgili şahsa olduğu kadar çalıştığı okula da zarar vermektedir çünkü ilgili personel bu süre zarfında çalıştığı okulda tecrübe sahibi olmuş, okulun çevresini tanımış, fiziki yapıyı öğrenmiş, öğrenci ve velilerle bir bağ kurmayı başarmıştır. Dönem sonunda tecrübeli personelin işten çıkarılarak yeni personelin işe alınması ilgili okula ve öğrencilerimize karşı doğacak olası tehlikelere müdahaleyi olumsuz yönde etkileyecektir. Her yıl başka bir güvenliğin hizmet vermesi kötü niyetli kimselerinde dikkatini celbetmekte, bu güvenlik açığından dolayı okul önlerinde ve giriş çıkışlarda istenmeyen durumlar yaşanmaktadır. Bir başka açıdan bakıldığında ise okul güvenliklerinin bir sonraki yıl aynı kurumda çalışamama korkusu nedeniyle; okulda verilen güvenlik harici işleri (temizlik, çay servisi, bahçe bakımı vb.) kabul etmek durumda kaldığı görülmektedir. Okullarda çalışan güvenlikler asgari ücretle geçimini sağlamakta, ayrıca yemek ve yol parası gibi hakları da bulunmamaktadır. Çalıştıkları süre bir yıldan az olduğu ve işçi statüsünde olmadıkları için kıdem tazminati, ihbar tazminatı ve işsizlik maaşı gibi haklarından da mahrum olmaktadır.

2019-2020ve 2020-2021 eğitim yılında tüm dünyayı kasıp kavuran Pandemi döneminde okulların eğitim ve öğretime kapanmasıyla, okul güvenlikleri kamuda ihtiyaç duyulan yerlerde ( hastane, ptt, semt pazarı, 112 çağrı merkezleri, sosyalvefa gurupları vb) Covid-19 virüsüyle mücadele etmek üzere valilik oluruyla görevlendirildiler.

Pekçok kişinin ölüm korkusuyla istifa edip görev bıraktığı tehlikeli pandemi döneminde ekonomik sıkıntılarının yanı sıra , görev ahlakına binaen işlerinin başında duran okul güvenlikleri işlerinde süreklilik kazanmak biryana iki typ programı arasında 3 ay çalışmama kuralı gereği bu dönem için başvurada bile bulunamadı. 24 ayı dolan okul güvenlikleri ise bu yıl işsiz kaldılar. Bir kısmıda Mart ve Nisan ayında peyderpey işsiz kalacaklar.

TYP programında çalışan özel güvenlikler Kovid-19 salgını ile okulların tatil olması sebebiyle pandemi sürecinde bulundukları illerin valiliklerinden gelen resmi yazı ile birçok kamusal alanda aktif olarak görev almış, devletine ve milletine zor günde destek olmuşturlar.

Gerek okullarımızın ve öğrencilerimizin güvenliklerinin sağlanabilmesi gerekse güvenlik görevlilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi için tüm Toplum Yararına Programlar kapsamında çalışan okul güvenliklerine sürekli işçi statüsü verilmesi; ilgili personelin süreklilik esasına göre çalıştırılması gerekmektedir.

Bu bağlamda;

Okul güvenliklerinin talepleri şu şekildedir:

1. Mustafa Desticin tarafından Verilen kanun teklifinin kabul edilmesi ve yürürlüğe konulması

2. TYP de bulunan 24 ay çalışabilir kuralı “Süresiz olarak çalışabilir” şeklinde değiştirilmesi

3. Kura sistemiyle işçi seçimi kaldırılmalı, okullarda çalışan personel 1 den 10 a kadar puanlama yapılarak memnuniyet usulu görevine devam etmelidir.

4. 9 Mayıs 2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kararnamede de açıklandığı gibi sözleşmeli personel olarak istihdam edilmeli 12 ay süresiz çalışma hakkı verilerek mağduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir.

Bilinmelidir ki TYP kapsamında çalışan tüm özel güvenlik arkadaşlarımız işlerinde donanımlı işinin ehli kimselerdir. 35 yaş mağduriyetinden, özel sektörde başörtülü çalışamamaktan, küçük illerde ikamet ettiği için iş bulamayan, Asgari ücrete razı, çoğu zaman işine yürüyerek gidip gelen yiyeceği yemeğini dahi evinden taşımaya razı olan okul güvenlikleri devlet büyüklerimizin bu mağduriyeti engelleyeceğini düşünmekte ilgili makamlardan yardım beklemektedir. Otuz bin okul güvenliğinin mağduriyeti ailelerini de işin içine katarsak yüzbinlerce kişinin mağduriyetidir.  Pandemi döneminde canı pahasına görevine devam eden biz okul güvenlikleri, sizlere çok teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dileriz. Cumhur ittifakına katılmanızdan dolayı memnuniyetimizi bu vesileyle dile getirmekten sevinç duyuyoruz. Biz bize yeteriz. Saygılarımızla. ‘

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
RÖPORTAJLAR
YAZIK…
YAZIK…
ARŞİV ARAMA