YEREL
Giriş Tarihi : 02-09-2020 15:04

'SORUNUN ÇÖZÜMÜ ANKARA'DA'

'SORUNUN ÇÖZÜMÜ ANKARA'DA'

Ereğli Belediye Meclisi Eylül ayı olağan toplantısının ilk oturumu Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın başkanlığında  gerçekleştirildi.

Çilek Halk Otobüsleri Kooperatifi’nin toplu taşıma ücretlerine zam talebini içeren önerinin de görüşülerek ilgili komisyona havale edildiği toplantıda Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, gündem maddeleri öncesinde gündem dışı konuşma yaptı.
Belediye çalışmaları hakkında da bilgiler veren Başkan Posbıyık, gündem dışı konuşmasında şunları ifade etti;

‘HERKESİ MEMNUN ETMEYE ÇALIŞIYORUZ’

 Belediye çalışmalarımız devam ediyor. OYAK’la görüşmelerimiz de devam ediyor. Büyük yatırımları yapmak için OYAK ile yapacağımız anlaşmaların neticelerini bekliyoruz. Ama günlük hayatı gayet iyi yönetiyoruz, hiçbir problemimiz yok. İşçi ücretlerini zamanında ödeyen bölgedeki birkaç belediyeden bir tanesiyiz. Ereğli’nin tüm mahallelerinde çalışmalar yapıyor, halka dokunuyoruz. Elimizden geldiği kadar büyük bir gayretle herkesi memnun etmeye çalışıyoruz. Mutlu edemediğimiz kısım iş isteyenler. ‘Açım’ diye gelenleri mutlu ediyoruz, her türlü yardımı yapıyoruz ama iş konusunda büyük baskı var. İntihara kalkanlar var. Büyük manevi baskı altındayız. Yüreğimizin yağları eriyor. Bu bir realite, bunu kabul etmek lazım. Onun dışında işlerimiz iyi gidiyor.
15 BİN ASFALT DÖKECEĞİZ…
Birkaç güne kadar on beş bin ton asfalt dökeceğiz. Cehennemağzı mağaralarının oradan başlayacağız. Bazı tespit ettiğimiz yerler var. 50 bin metrekare de serpme asfalt yapacağız. Ören civarından başlayacağız.

HALK KAFE ENFES OLACAK…

Halk Kafe bitmek üzere. Çok güzel bir yer yapıyoruz. Herkes beğenir inşallah. Arkadaşları gönderdik, Bodrum belediyesinin çalışma sistemini gördüler, oradan örnekler aldılar. Daha sonra oranın tefrişini Bursa’dan satın aldılar. Orası her vatandaşın beğeneceği enfes bir yer olacak. Aynı zamanda burada amacımız, diğer kafelere yenilenin diye mesaj vermek olacak. Yeni modern, kafe imajını sunmak için arkadaşlarımız gayret içindeler.
AKM’DE ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR…
Dışarıdan görüyorsunuz, AKM’de büyük bir tadilat yapıyoruz. Aynı zamanda yeni salonlar ortaya çıkarıyoruz. Ereğli’de en büyük sıkıntılardan biri, Konserler verilmesi, halk konserleri verilmesi, talebelerin etkinliklerinde sıkıntılar vardı. Ses izolasyonları yapıyoruz, çatısını komple değiştirdik. AKM’de büyük bir masrafla, büyük bir hızla çalışma devam ediyor.

DİĞER PROJE VE ÇALIŞMALAR…

Kültür ve Sanat Sokağı devamlı gelişiyor. Büyütüyoruz. Sedef dökme işlemleri başladı, cam işi başladı.
Eski belediye binasının olduğu yerdeki projeler bitti. Hazır vaziyette, Sadece tavanda bir jeneratör meselesi vardı. Beş sene sonra yeniden anıtlar kurulunu ikna etmek suretiyle büyük bir kültür merkezi yapacağız. Herşeyi hazır, parası da hazır. Tahmin ediyorum Kasım ayında statikleri biter, ihaleye çıkabileceğimizi zannediyorum.
Erdemir Genel Müdürlüğü yanında büyük bir restoran üzerinde çalışıyoruz. Projeleri bitti, ihale aşamasına geldi, terasıyla birlikte deniz kenarında 400 metrekare civarında bir alanı halkın ihtiyaçlarına açmak istiyoruz. O da en geç kasım ayında ihaleye çıkar diye tahmin ediyorum.”

‘SORUNUN ÇÖZÜMÜ ANKARA’DA’

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, geçmiş dönemdeki hatalardan dolayı Ereğli’de 30’a yakın inşaat hakkında müfettiş raporu tutulduğunu belirterek, bu konuda ki sorunun müteahhitlerin Ankara’da bakanlıklarda görüşmeler yapmasıyla çözüme kavuşacağını söyledi.

Başkan Posbıyık, “Revizyon çalışmalarına başladık. Tabii çok büyük sıkıntılar var. Geçtiğimiz dönemde inşaat ruhsatlarında çok yanlışlıklar yapılmış. Müfettişler gelmiş, bunların hepsini tespit etmiş. Hepsini gözlem altına almış. Benim bildiğim 30’a yakın dosya var. Bunlara hiçbir işlem yapamıyoruz. İşlem yaptığımız zaman biz yanıyoruz. Memurlar yanıyor. Arkadaşlarla görüşüyoruz, Sayın Kumaş’la da görüşüyoruz. Müteahhitlere mesaj gönderiyoruz. Siz Ankara’da söz sahibisiniz. Yardım edin diyoruz. İç işleri Bakanı’nın bir arkadaşımızın yakını olduğunu biliyorum. Buna rağmen mağdur müteahhit arkadaşlar belediyeye gelip, derdini bize anlatıyor. Halbu ki Ankara’ya gitmeleri gerekiyor. Ankara’da bunların çözüm yolu var. Burada ben yapamıyorum, çünkü ben CHP’li belediyeyim. Ama müteahhit arkadaşların büyük bölümü hükümet partisinden olduğu için bunu çok rahat biçimde halledebilirler. Ama nedense Ankara’ya gitmek yerine bizimle sohbeti tercih ediyorlar” şeklinde konuştu.

KÜLTÜREL,  TURİSTİK VE SOSYAL ÇALIŞMALAR…
Başkan Posbıyık, kültürel ve sosyal çalışmaların öne çıktığı faaliyetlerle ilgili olarak ise, “Bu ay Tunalı Hilmi heykelini yaptırıyoruz. Ereğli için büyük önemi var. Burada öncülük yapmış bir büyüğümüz. Sivil kuvvetlerle örgütlenmeyi gerçekleştirmiş, daha sonra kaymakamlık yapmış, bölge milletvekili olmuş. Onun heykelini yaptırıyoruz.
Bir de bir denizkızı masalı anlatılır. Kuyudan denizkızı çıktığı rivayeti vardır. Ereğli’ye turizm hareketini geliştirmek istiyoruz. Kültür merkezi yapılınca roma hamamı ortaya çıkacak. Büyük bir ilgi göreceğini düşünüyoruz. Göztepe’ye teleferik yapmak için son gayretlerimizi gösteriyoruz. Bir taraftan yeni balık lokantalarını turizm için aranılan bir yer yapmak istiyoruz. Devrek yolu açıldığında Ereğli’ye gelen insanların artacağına inanıyoruz. İç Anadolu’ya bağlanacak, onlar da denize ulaşacaklar. Bunları önceden hazırlık yapmak lazım. O kuyuda bir deniz kızı heykeli yaptırıyoruz. Ata tohumu çalışmalarımız devam ediyor. Büyük bir sera yapma çalışmalarımız başarıyla devam ediyor. Çiçeklerimizin büyük bölümünü Ereğli belediyesi üretiyor.
Belediye binasına girerken görüyorsunuz, dere yataklarının yan duvarlarını güçlendiriyoruz. Yıkılma tehlikesi var, enerji hatları sakat. Bu direklerin değiştirilmesi konusunda anlaşma yaptık ve dere yataklarının kenar duvarlarını sağlamlaştırıyor, hem de enerji hatlarını yerin altına alıyoruz.
Çaylıoğlu İnönü mağarasında arkeologlar çalışmaya devam ediyor. Belediyenin büyük desteği var. Yeni bir hitit heykeli çıktı. Bu da çok büyük ses getireceği söyleniyor. Sayın valimiz geçenlerde şaşkına döndü. Orası turistik merkezlerimizden biri olacak, yine kaymakamımızın, Fatih Beyin gayretleriyle Kayalıdere genişletiliyor. Oradan da güzel neticeler alacağımızı zannediyorum.” Dedi.
‘EREĞLİ’DE YATIRIM DEVRİMİ YAPACAĞIZ’

Posbıyık, kuraklık nedeniyle şebeke suyunda sıkıntı yaşanmaya başladığına dikkat çektiği konuşmasında “Batı Karadeniz kuraklık sinyalleri veriyor. Kötü bir durum var. Bizim barajda da seviye düşmeye başladı. Barajda seviye düştüğü z aman en büyük korkumuz koku olayıdır, hatta suyun renginde değişiklik. Uç noktalarda koku hissedilmeye başlandı. İlgilileri çağırdık, kaç gündür çalışma yapıyoruz ama seviye düştüğü için bunlarla karşılaşmak mukadder. Önlemlerimizi alıyoruz, karışımlarımızı yükselttik. Bu karışımlar yüksek maliyetli ama arkadaşlarımız başarılı bir çalışma yürütüyorlar. Size bildiriyorum, böyle bir olay var. Kemer bölgesinde koku gelmeye başladı. Konunun takipçisiyiz.
Dosyaların üzerinde görüşme yapıyorlar. Cuma günü toplantı yapılacak. Bugün verilen bilgiye göre, bizim taleplerimizi sunacaklar. İhtiyatla olayı takip ediyoruz. OYAK ile olan meselelerimizi halledersek, Ereğli’de bir devrim yapacağız inşallah. Bir yatırım devrimi yapacağız. Çok büyük hayallerimiz var. Bu hayalleri gerçekleştirip bizden sonraki nesle bırakmak gerekiyor.
Pandemi döneminde tüm sorumluluklarımızı belediye olarak yerine getirmeye çalışıyoruz. Yaptığımız işler hakikaten büyük işler. Evlerinde insanlara yemek taşımaktan, çocuk bezi, mama halen dağıtıyoruz. Hızlı bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Allah korusun bir şey olur diye ambarlarımızı hijyen malzemeleriyle dolduruyoruz. Her ihtimale karşı stok yapıyoruz.”diye noktaladı.
POSBIYIK TEPKİ GÖSTERDİ

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, geçtiğimiz gün Ereğli’de gerçekleştirilen huzur uygulamasının ilçenin sosyal, tarihsel kimliğine ve turizm hedeflerine zarar verdiğini belirterek,Bu memleketi nasıl turizm memleketi yapacaksınız? Kim gelir Düzce’den, Adapazarı’ndan yemek yemeye. Balık sezonu açılmış, herkes balık yemeye gelmiş, oraya baskın yapıyor. Belediye plajının yanında içki içiyorlar oraya baskın yap, benim evin aşağısında içiyorlar, oraya baskın yap. Radar’da iç tikten sonra şişelere ateş ediyorlar. Oraya baskın yap. Baskın var diye herkes gayrimeşru yerlere gidiyorlar. Orada herkes yemeğini yiyor, oraya baskın yapıyorlar. Yalı Caddesi’ne aynı anda baskın yapmışlar. Biz Ereğli’de bir şey yapamayız, boşu boşuna Ereğli’ye insan çekelim diye bağırıp duruyoruz ama bu gidişle bu nasıl anlayıştır bu? Kontrol altındaki alanlara baskın yapıyorsunuz, açık alanlarda herkes içki içiyor, iş midir bu yani? Ereğli’yi geliştirmek için 6 bin 500 yıllık tarihi ortaya çıkarmaya çalışıyoruz, yeni yeni olaylar bulunuyor. Turizmi geliştirelim diye. Ereğli’ye işadamları geliyor yatırım yapmak için. Ama bir baskın yapılıyor, herkes tedirgin oluyor. Ereğli’ye ne yapılmak isteniyor?
Eskiden sahilde insanlar yürüyemezdi korkudan. Bozhane’ye giremezdi insanlar, adamı marizlerlerdi. Biz bunu bir noktaya getirdik. Şimdi ne oluyor, buralar tehlikeli oluyor, dağda bayırda içkimizi içelim diyecekler. Misafirlerimi nereye götüreyim, plajın ötesine mi götüreyim? Ereğli’ye bu kadar kötülük yaparsanız, biz de il olmak istiyoruz diye bar bar bağırırız. Benim yüzme havuzumu Kilimli’ye götürecek, buralara baskın yapacaksın, yok böyle bir şey. Çalışma şevkimiz kırılıyor. Dün akşamki rezaleti gözlerimle gördüm. Masalardan içki şişelerini alıyorlar, zabıtlar cezalar. Böyle olursa normal yerlerde içki içilmesine müsaade etmezler, her şey olur Ereğli’de. Ereğli’ye ne yapılmak isteniyor anlayamıyorum.” Şeklinde konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Alanyaspor923
 • 2Galatasaray1020
 • 3Fenerbahçe1020
 • 4Beşiktaş1019
 • 5Gaziantep FK1015
 • 6Kasımpaşa1115
 • 7Fatih Karagümrük1014
 • 8Göztepe914
 • 9Başakşehir FK1014
 • 10Konyaspor912
 • 11Çaykur Rizespor912
 • 12Yeni Malatyaspor912
 • 13Hatayspor712
 • 14Trabzonspor1012
 • 15Antalyaspor1010
 • 16Sivasspor99
 • 17BB Erzurumspor99
 • 18Kayserispor98
 • 19Denizlispor96
 • 20Gençlerbirliği95
 • 21MKE Ankaragücü82
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
RÖPORTAJLAR
YAZIK…
YAZIK…
ARŞİV ARAMA