YEREL
Giriş Tarihi : 13-01-2021 15:15   Güncelleme : 13-01-2021 15:23

TERSANELERİN SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

Kdz.Ereğli’deki  tersanelerin sorunları  İMEAK Deniz Ticaret Odası Batı Karadeniz Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı İrfan ERDEM’in düzenlediği toplantıyla yeniden masaya yatırıldı.

TERSANELERİN SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

Kdz.Ereğli’deki  tersanelerin sorunları  İMEAK Deniz Ticaret Odası Batı Karadeniz Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı İrfan ERDEM’in düzenlediği toplantıyla yeniden masaya yatırıldı.

AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Hamdi Uçar ve Ahmet Çolakoğlu ile Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, İMEAK Deniz Ticaret Odası Batı Karadeniz Bölgesi Kdz.Ereğli  Şubesi’nde İrfan ERDEM’in düzenlediği toplantıya katıldılar.

Kdz.Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon  Komutanı  Tuğamiral Taner Gün, Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş, AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun, AK Parti Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Saffet Bozkurt ve  tersane sahiplerinin de katıldığı toplantıyla ilgili açıklamalarda bulunan  İMEAK Deniz Ticaret Odası Batı Karadeniz Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı İrfan ERDEM, tersanelerin mevcut durumuyla ilgili hatırlatmalarda bulunarak, Kdz.Ereğli’deki tersanelerin 5084 sayılı yasadan çıkarılarak irtifak hakkının verilmesini  bu ihtimalin olumsuz değerlendirilmesi durumunda taleplerinin iptal edilen tersane tahsislerinin devletin vereceği muayyen süre kadar uzatılmasını istedi.

ERDEM, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Sayın Reisi Cumhurumuz büyük devlet adamı Recep Tayip Erdoğan, 2003 yılında Ereğli’ye denizcilik camiasının ve benim misafirim olarak geldiğinde bu bölgenin tersaneler bölgesi olası talebimizi olumlu karşılamış ve onay vermiştir. Bunun üzerine yatırımcılarımız Karadeniz bölgesinde ve Ereğli’de tersane kurmak için devletten yer tahsisi istemiştir. Devletimiz tersane kuracak yatırımcılarımıza 5084 sayılı yasanın iki önemli ayağı bulunmaktadır.

A Yatırım: Bunun üzerine yatırımcılar proje üstünden deniz dolgusu üst yapılar ve makine parkı olmak üzere yatırım tutarlarını

B istihdam: Çalışacak işçi sayısı

Yatırımcılar fizibilite hazırlayarak Ulaştırma Bakanlığına sunmuşlardır. Bunun üzerine 2006 yılında Milli Emlak Genel Müdürlüğü de tahsislerini yaparak yatırımcıların önünü açmıştır. 2006 yılından 2009 yılına kadar deniz dolgularını üst yapılarını makine parklarını tamamlamaya çalışarak gemi inşaya başlamıştır. Bütün bunları hiçbir kredi almadan öz kaynakları ile yapmışlardır. Gemi inşa piyasasının kriz öncesinde olumsuz sinyaller vermesine rağmen Ereğli’deki tersane sahipleri kendilerinden emin bir şekilde hem yatırımlarını yapmışlar hem de piyasayı takip etmiş ve almış oldukları siparişleri değerlendirerek bölgeye katma değer ve istihdam sağlamışlardır. Bu azim ve kendi öz sermayeleri ile bu üç yıllık süre içerisinde tersanelerimizde çeşitli amaçlarda 41 farklı türde toplam 250.000 DWT gemi inşa ederek yurt dışına ihraç etmişlerdir. Bu ihraç edilen gemilerin bedelleri Merkez Bankamıza dolar olarak girmiştir. Bu tersanelerimizin 2009 yılındaki istihdam sayısı 7000 sigortalı,2500 taşeron işçisi olmak üzere 9500 kişidir. Yani Erdemir’den  1,5 kat daha büyük. Bunları aileleri ile hesap edersek 48.000 kişi bu tersanelerimizden ekmek yemiştir. Tekrar altını çizerek söylüyorum bütün bu kazanımlar firmaların öz kaynakları ile yapılmıştır. 5084 irtifak hakkı ve tapu vermediği için bu yatırımlar bankalara teminat olarak da gösterilememiştir. Bu tersanelerin bazısı 5 bazısı 10 bazısı da 20 milyon dolar civarında öz kaynaklarıyla yatırım yapmıştır.

Gelelim 2009 yılına! Dünyada ve Türkiye’de gemi inşa sanayi durma noktasına gelmiştir. Sebebi de dünya ticaretindeki küresel daralmadır. Bilhassa Çin ve Hindistan’ın ithalat ve ihracatındaki daralması ve küçülmesi bu krizin en büyük etkenidir. 2020 yılına kadar bu 11 yıl süre için de Dünya ve Türkiye’de gemi inşa sanayi durma noktasına gelmiştir. Türkiye’deki çoğu tersaneler sipariş alamamış, Yalova ve Tuzla tersaneleri ise bu elin parmakları kadar sipariş almışlardır. Karadeniz de ve Ereğli’de yatırım yapan bu tersanecilerimiz tersanelerini ve yatırımlarını bankalara teminat gösteremedikleri ve sipariş alamadıkları için devlete taahhüt ettikleri yatırımlarını tamamlayamamışlardır. Çalışanlarını işte çıkarmak zorunda kalmışlardır. Bir kısmı borçlarını ve hatta personeller alacaklarını bile ödemeyecek duruma gelmiştir. Bugün, geçmişte 9500 kişiye direk istihdam sağlayan bu tersanelerimizde şimdi ise 450 kişi çalışmaktadır. Şimdi istihdam konusuna gelelim. Yukarıda izah ettiğimiz şartlar dahilinde yatırım yapan tersanecilerimiz istihdam taahhütlerini tutturamamıştır.

Gelelim bugüne, yatırımını tamamen veya kısmen tamamlayan tersanelerimiz istihdam konusunda da taahhüt ettikleri rakamların %100’ünü tutturamamışlardır. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü hedeflerini tutturamayan bu tersanelerimizin tahsislerini iptal etmiştir.

Sonuç olarak; Sayın Milletvekillerimiz, Sayın Valimiz, Sayın Kaymakamımız, Sayın Belediye Reisimiz ve AK Parti İl Başkanımız, talebimiz yukarıda izah edilen şartlar altında;

-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından tahsisleri iptal edilen tersanecilerimizin 5084 sayılı yasadan çıkarılarak Tuzla ve Yalova tersanelerimizde olduğu gibi ciro üzerinden bedel alınması veya yapılan yatırımın bankalara teminat gösterilmesi için Tuzla ve Yalova’da olduğu gibi irtifak hakkının verilmesi,

-Yukarıdaki ihtimalin olumsuz değerlendirilmesi durumunda talebimiz; iptal edilen tersane tahsislerinin devletimizin vereceği muayyen süre kadar uzatılmasıdır ki; bu tersaneler içinde Madenci gemi sanayi kurulduğu tarihten itibaren tahsisinin iptal edildiği yıla kadar klaslı 37 adet gemi inşa edip yurt dışına ihraç etmiştir.

Sayın Milletvekillerimiz Sayın Valim Sayın Kaymakamım devlet bize deniz kenarında arazi vermedi, elektrik, su, bina vermedi. Bizler, denizleri doldurduk bütün birikimimizle bu devlete artı değer kazandırmaya çalıştık. Edebali’nin çok güzel bir sözü var. İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN…

Biz saksıda çiçek miyiz sulayıp gübre koydukça büyüsün yeşersin açsın. Biz ve tersaneciler müteşebbisiz. Biz saksıda yetişmiyoruz. Bizi saksıda yetiştiremezsiniz. 1970 yılında İrfan Erdem’in başlattığı ve dönemin en büyük gemilerinin inşa edildiği tersanecilik sektörünün yaklaşık 50 yıllık bilgi/birikimini ve tecrübesini bir çırpıda yok sayamayız. Çünkü bu bilgi/birikim ve tecrübe ile bölgede büyük işler başardığımızı hem biz, hem bölge insanı, hem de iştigalimizle ilgili Kamu kurumları ve sektör bilmektedir. Bu meslek bizlere atalarımızdan miras kaldı.

En nihayetinde; buradaki tersaneci arkadaşlarımızın uygun piyasa koşulları ve imkan verildiğinde geçmiş yıllarda neleri  başarabildiğini anlatmaya çalıştım. Yukarıda anlatılan hususların tekrar gözden geçirilerek bu ülkenin milletvekilleri olarak ve devlet olarak sizlerden yardımınızı istiyoruz.”

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ve AK Parti Milletvekilleri Polat Türkmen, Hamdi Uçar ve Ahmet Çolakoğlu'nun kısa konuşmalarının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Beşiktaş1838
 • 2Fenerbahçe1838
 • 3Galatasaray1936
 • 4Gaziantep FK1934
 • 5Hatayspor1931
 • 6Alanyaspor1830
 • 7Trabzonspor1930
 • 8Fatih Karagümrük1827
 • 9Yeni Malatyaspor1927
 • 10Göztepe1925
 • 11Antalyaspor1925
 • 12Çaykur Rizespor1924
 • 13Sivasspor1823
 • 14Başakşehir FK1923
 • 15Konyaspor1922
 • 16Kasımpaşa1822
 • 17Kayserispor1919
 • 18Gençlerbirliği1919
 • 19BB Erzurumspor1916
 • 20MKE Ankaragücü1815
 • 21Denizlispor1914
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
RÖPORTAJLAR
YAZIK…
YAZIK…
ARŞİV ARAMA