YEREL
Giriş Tarihi : 08-12-2021 11:48

ULUSAL EKONOMİ VE DERNEK ÇALIŞMALARI GENEL İDARE KURULU TOPLANTISINDA DEĞERLENDİRİLDİ

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Karadeniz Ereğli Başkanı Abdulkadir Çınar, 3-4 Aralık 2021 tarihlerinde MÜSİAD Bursa şubesi ev sahipliğinde düzenlenen 104. Genel İdare Kurulu Toplantıları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

ULUSAL EKONOMİ VE DERNEK ÇALIŞMALARI GENEL İDARE KURULU TOPLANTISINDA DEĞERLENDİRİLDİ

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Karadeniz Ereğli Başkanı Abdulkadir Çınar, 3-4 Aralık 2021 tarihlerinde MÜSİAD Bursa şubesi ev sahipliğinde düzenlenen 104. Genel İdare Kurulu Toplantıları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

                                                                              

Çınar açıklamasında şunları kaydetti:

 

“ Ulusal gündemi ilgilendiren konu başlıklarında panellerin yapıldığı, derneğimizin çalışma ve faaliyetleriyle ilgili Genel Merkez ve Şube Yönetim Kurullarımızın görüş alışverişlerinde bulunduğu Genel İdare Kurulu (GİK) Toplantılarımızın 104.’sü Bursa Şubemizin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

 

GİK Toplantımıza 10 Kişilik Bir Heyetle Katılım Sağladık

Pandemi süreci nedeniyle uzunca bir zamandır yapılamayan GİK Toplantımıza ülkemiz genelinden yaklaşık 900 kişiye yakın iş insanımız katılım sağlarken, Karadeniz Ereğli Şubemizden de benimle birlikte, Başkan Yardımcılarımızdan Fevzi Turan (Turay Halı), Yönetim Kurulu Üyemiz Yavuz Sesli (Sesliler Kuyumculuk), 4. Dönem Şube Başkanımız Faruk Yazıcı (Özerler A.Ş.) ile Gençlik Kurulu Başkanımız Baran Demirçin (BD Mühendislik) ve firma ortaklarımızdan oluşan toplam 10 kişilik bir heyetle programa iştirak ettik.

 

Otomotiv Teknolojileri ve Yan Sanayide Yeşil Dönüşüm konusunda uzmanları dinledik

GİK Toplantılarımızın panel oturumu “Otomotiv Teknolojileri ve Yan Sanayide Yeşil Dönüşüm” konu başlığında gerçekleştirildi. MÜSİAD Otomotiv ve Ulaşım Araçları Sektör Kurulu Başkanınız Osman Özdemir’in moderatör olduğu panelin 1. Oturumuna, TOGG İcra Kurulu Başkanı Gürcan Karakaş, Renault Mais Eski Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı, Vesiile Paylaşım Ekonomisi Çözümleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aybar, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı Baran Çelik ile Uludağ Üni. Mühendislik Fak. Otomotiv Müh. Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet İhsan Karamangil katılım sağladılar.

 

Panelin ikinci oturumu, MÜSİAD Genel Başkanımız Mahmut Asmalı bey ve T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan beyin katılımlarıyla gerçekleşti. Genel Başkanımız programda yaptığı konuşmasında, Avrupa yeşil mutabakatı çerçevesinde tüm politikaların iklim değişikliği çerçevesinde yeniden şekilleneceğini ifade ederken, sanayi ihracatımızın büyük bir bölümünü AB Ülkelerine yaptığımız için sürpriz vergilerin çıkabileceği endişesinin iş dünyamızı tedirgin ettiğini vurguladı. Bu yüzden yapılacak eylem planlarında iş dünyasının görüşlerinin de alınmasının önem arz ettiği belirten Genel Başkanımız, MÜSİAD olarak 22 Aralık’ta düzenleyeceğimiz “Fark Et” temalı Vizyoner 2021 programında, iklim ile ilgili yapılan çalıştaylarımızın sonuçlarını kamuoyu ile paylaşacağımızı belirtti.

 

Ekonomide yaşanan gelişmeler hakkında Genel Başkanımızı dinledik

GİK Programımızın ikinci gününde ise Genel Başkanımız programa katılan tüm üyelerimize ulusal ekonomi de yaşanan gelişmelerle Genel Merkez çalışmaları hakkında bilgiler aktardı. Pandemiye ve kurda yaşanan hareketliliğe rağmen ülkemizin 3. Çeyrekte iyi bir büyüme rakamı elde ettiğini, son beş çeyrekte üst üste büyüyen bir ekonomi haline geldiğimizin altını çizen Genel Başkanımız, ülkemiz ekonomisinin betonla, inşaatla değil ihracatla büyüyebileceğinin ispatlanması sebebiyle bu durumun gelişmekte olan bizim gibi ülkeler için önemli olduğunu vurguladı.

2021 yılının ekonomilerin sınandığı ve ülkelerin pandemiyle mücadeleleri hususunda ciddi göstergeler içeren bir yıl olduğunu de söyleyen Genel Başkanımız, ihracatın da etkisiyle 2021 yılının sanayiciler için güzel geçtiğini, 2022 yılında da aynı durumun devam edeceğine dair güçlü işaretler olduğunu, yıl içerisinde ki turizm gelirleriyle birlikte bu durumun ülkemizde ki cari açığın azaltılıp dengelenebileceği bir dönem olabileceğini söyledi.

Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkileyen ekonomik hadiselerin alım gücüne ciddi anlamda olumsuz etkileri olduğunu yakınen takip ettiğimizi, bu yüzden başta asgari ücret olmak üzere çalışan iş gücünün maaşlarında yapılacak iyileştirmelerin elzem olduğunu da sözlerinde dile getiren Genel Başkanımız, çalışanlarla ilgili işverenlerin üzerinde olan vergi yükünün azaltılmasının hem iş dünyası hem de çalışanlar için karşılıklı kazanım olacağını, bu yüzden devletimizden destek beklediğimizi de dile getirdi.

Başkanlar Toplantılarımızda dernek çalışmaları hakkında görüş alışverişlerinde bulunuldu

Sonrasında ayrı ayrı salonlarda Başkanlar Toplantısı, Teşkilatlanma ve Üye İlişkileri, Sektör Kurulları ve İş Geliştirme, Genç MÜSİAD 1. Bölge Başkanları ile MÜSİAD Karz-ı Hasen Sandığı toplantılarımız, şubemizden temsilcilerinde katılımlarıyla gerçekleştirildi. Toplantılarda, dernek çalışma ve faaliyetlerimiz hakkında görüş alışverişlerinde bulunulurken, Genel Merkezimiz tarafından önümüzde ki dönemde yapılması planlanan projeler hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

 

104. Genel İdare Kurulu Toplantımız ve toplantılarda alınan kararların, iş dünyamız ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ederken bu vesileyle, organizasyonun düzenlenmesi ve icrasında emeği geçen başta Genel Başkanımız ve Yönetim Kurulu Üyelerimizle, Bursa Başkanımız ve Yönetim Kurulu üyelerimiz, şube ve Gençlik Kurulu üyelerimiz ile profesyonel kadromuzu başarıyla geçen organizasyondan dolayı kutlarız. ”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2251
 • 2Konyaspor2142
 • 3Adana Demirspor2337
 • 4Fenerbahçe2337
 • 5Beşiktaş2336
 • 6Alanyaspor2235
 • 7Hatayspor2235
 • 8Başakşehir FK2234
 • 9Sivasspor2331
 • 10Kayserispor2231
 • 11Gaziantep FK2131
 • 12Fatih Karagümrük2330
 • 13Göztepe2327
 • 14Galatasaray2227
 • 15Giresunspor2226
 • 16Kasımpaşa2224
 • 17Antalyaspor2223
 • 18Çaykur Rizespor2221
 • 19Altay2218
 • 20Yeni Malatyaspor2216
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
RÖPORTAJLAR
SEL….
SEL….
ARŞİV ARAMA