DÜĞÜM…!


Bu makale 2019-09-06 17:33:16 eklenmiş ve 134 kez görüntülenmiştir.
ŞAFAK EREL

Renkli geçer Ereğli Belediye Meclis oturumları Ereğli’de her dönemde! Eylül ayı meclisi de öyle geçti. Birçok kararlar alındı!

Alınan kararların çoğunluğu da Halk Otobüsleri, Öğrenci servisleri ve Taksi esnafının geleceğine yönelik kararlardı…

Ereğli Belediye Meclisi CHP’li üyelerin oylarıyla AK Parti’li Meclis üyelerinin “red” oylarına karşı kararlar alındı.

Bu kararların tümü uygulanabilir mi ilçemizde ileriki günlerde hep birlikte göreceğiz…

Yerel seçim sürecinde gördük ki Ereğli Terminali’nin çevre yolu bitmeden faaliyete geçirilmesi, Ereğli halkının mağduriyetini önlemek için şehirlerarası çalışan otobüslere yolcularını indirebilmeleri için şehir merkezine yakın mahallerde yer gösterilmesi sonucu “Garaj Taksi” esnafı “mağdur” olmuştu.

Buna ilaveten Ereğli’nin Orta Cami mevkisinde faaliyet gösteren “Sümer Taksi” esnafı da hiçbir şubesi olmadığı için mağdur sayılırdı!

Ereğli Belediyesi almış olduğu meclis kararıyla Kışla mevkiinde “Kamyon Garajı” yanında “Cep Terminal” inşası sonrası yeni bir durak açılması kararı aldı. Ve bu karar sonrası da buraya “Garaj Taksi” mensuplarının işletmesine karar verdi. Aynı şekilde Echomar Hastanesi Bölgesinde de 2. Bir durak açılacak ve buranın işletmesi de “Sümer Taksi” ye verilecek.

Bu kararlar Ereğli adına, kişi ve kurumların “mağdur” olmamasına yönelik doğru kararlar.

AK Parti döneminde Ereğli Belediyesi’ne ait Köseler Mahalle’sinde bulunan binanında mahalle derneğinden alınarak Muhtar’a tahsis edilmesi kararı değiştirildi ve derneğe iade edildi, bu kararlar doğru ve isabetli alınmış kararlardı!

Günlerdir fırtınalar yaratılmaya çalışılan Ereğli Belediyesi’nin satacağı ve alacağı araçlara yönelik eleştiriler de insanı sadece “güldürüyor”!

Tüm kurumlar ihtiyaç duydukları süreçte araç alım ve satımı yaparlar. Geçmişte Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık hizmet sektöründe “Kiralık araç” kullanma yöntemi uygularken 2014 sonrası göreve gelen Hüseyin Uysal bu uygulamayı kaldırmış ve Ereğli Belediyesi’ne 30’a yakın araç satın almıştı! Her dönemde bu değişik uygulamaları göreceğiz. Tabii Ereğli Belediyesi ihtiyaçlarına uyum sağladığı sürece!

Ancak Ereğli Belediye Meclisi’nin almış olduğu kararlar içerisindeki bir madde önümüzdeki günlerde uygulamaya sokulduğu anda “ses” getirecek nitelikte!

Halk Otobüslerine 20, Öğrenci Servislerine 30, Taksi’lere 30 adet yeni “S” plakanın Ereğli Belediyesi tarafından verilmesi kararı aldı Ereğli Belediye Meclisi CHP Üyelerinin “evet”, AK Parti üyelerinin “Red” oylarına karşılık!

Bu kararın içinde birde “süreli”  ibaresinin gündeme gelmesi Ereğli’de ulaşım sektörünün içerisinde bulunan sayıları 500’e yaklaşan kişiyi ve geleceğini doğrudan ilgilendiriyor!

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık meclis oturumunda Ereğli Belediye Başkan Yardımcısı ve Meclis üyesi Tayyar Mendeş’e bazı açıklamalar yaptırdı. Mendeş aynı zamanda Ereğli Belediyesi’nde “ulaştırma” işlerinden de sorumlu kişi…

Mendeş diyor ki “Geçmiş dönemlerde Ereğli Belediyesinde yapılan denetlemelerde “ Sayıştay Müfettişi” ulaşımda kullanılan araçlarda “S” plakaların “süresiz” olarak kişilere verilemeyeceğini, bunun kanunlara uygunsuz olduğunu, verilen bu hakların “süreli” olarak değiştirilmesi gerektiği yönünde görüş bildirdiğini, yine Bakanlar Kurulunca Trafik Komisyonları’nın bu konuda karar alamayacağını ve yetkisiz olduğunu, karar merciinin sadece belediyeler olduğunu” belirtiyor konuşmasında!

Bu ne anlama geliyor?

Yeni “S” plakası alacak 20 Halk Otobüsü, 30 Öğrenci Servisi, 30 Taksi 10 yıl “süreli” hak kazanacak!

Ama geçmişte “süresiz” hak kazanmış otobüs, servis ve taksi sahibi de bu uygulamaya dahil edilecek!

Ereğli Belediye Meclisinin almış olduğu karar net olarak bu! Peki bu madde uygulamaya konabilir mi?

Meçhul…!

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık yeni verilecek “S” plakaların sayılarında kurum başkanlarıyla görüşerek karar verebileceklerini ifade etse de sayıları 500’e yaklaşan otobüs, servis ve taksi sahiplerinin “plaka” haklarını süresiz’den 10 yıl “süreli” hakka çevirme maddesini Ereğli Belediyesi uygulamaya Ereğli’de sokabilir mi, bu maddeyi uygularsa sonuçları ne olur bugünden kestirmek zor!

Geçmiş dönemde bu şekilde rapor tutan “Sayıştay Müfettişi” nin bugün “Fetö” soruşturmasında tutuklu olduğu ve bu uygulamanın Türkiye’nin hiçbir yerinde uygulanmadığı iddiaları var!

Böyle bir kararın Ereğli Belediyesi tarafından uygulandığı anda tüm araç sahiplerinin “mahkeme” yolunu tutma hakları da var!

İşler bu noktada “Düğüm” leniyor!

Bu “Düğüm” tarafların karşılıklı “sağduyu” göstermesiyle çözülür.

Kısaca Posbıyık meclis kararıyla “ipleri eline aldı”. Ancak uygulamaya sokar mı, izleyip görelim!

Ereğli Belediye Meclisi’nde gördüğüm fotoğraf AK Parti Meclis üyelerinin bazı kararlara “Red” oyu verirken bile neden “Red” oyu verdikleri hakkında bilgi sahibi olmadıkları, kendilerini ve partilerini temsil edemedikleri görünümündeydi.

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık söylemlerinde “siyaset” yapmadığını söylüyor!

Yapmasına da bugün için gerek yok!

 

Çünkü karşısında “Muhalefet” yok!

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
SU!
Haber Portalı
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi