Şafak Erel
Şafak Erel
Giriş Tarihi : 18-01-2021 12:18

BATIK GEMİ

Karadeniz Ereğli Deniz Ticaret Odası Başkanı İrfan Erdem’in “Tersaneler” in sorunlarına çözüm bulabilmek için  düzenlediği toplantı  Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Ak Parti Zonguldak Milletvekilleri  Polat Türkmen, Hamdi Uçar ve Ahmet Çolakoğlu, Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge ve  Garnizon  Komutanı Tuğamiral Taner Gün,Ereğli Belediye Başkanı  Halil Posbıyık,TSO Başkanı Arslan Keleş ve Ak Parti İlçe Başkanı Saffet Bozkurt‘un katılımlarıyla gerçekleştirildi geçtiğimiz günlerde.

Konu anladığımız kadarıyla Tersanelerin yaşadığı sorunların “Devlet” le “Tersane” sahiplerinin arasında gelişen  “Tersanelere Tahsis Belgelerinin”  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Müdürlüğü tarafından “iptal” edilmesi sonrası Tersane sahiplerinin kaybolan haklarını Devlet’ten geri alabilmeleri adına düzenlenmiş bir “Toplantı” özelliği taşıyor!

Ereğli ‘de düzenlenen ve Zonguldak Bölgesini yöneten önemli isimlerin de katıldığı ve hepimizin önemsediği toplantının amacına ulaşabileceği konusunda tereddütlerim oluştu maalesef konu üzerinde yaptığımız araştırmalar sonucunda…

Ereğli Deniz ve Ticaret Odası Başkanı İrfan Erdem diyor ki, “2006 yılında  Ereğli’de devletten  Tersaneler kurulması  için “Yer Tahsisi” isteğimiz olumlu karşılanmış, sonrasında  kendi öz varlıklarımızla dolgu işlemlerimizi tamamlamış ve 2006’dan 2009’a kadar çeşitli tonajlarda “Gemi” yapımı gerçekleştirilmiş, bu süreçte Tersanelerde 9500 kişi istihdam edilmiş,2009 yılında tüm dünyada oluşan küresel daralma sonucu “Gemi inşa Sanayi” durma noktasına gelmiştir.Bu nedenle işlerimiz durmuş, işçilerimizi işten çıkartmış ve sonuçta istihdam ve devlete verdiğimiz taahhütleri yerine getirememiş durumdayız.Devlet bize verdiği süreyi uzatsın yada “ciro” üzerinden bizden bedel alınsın ve irtifak haklarımız verilsin”.

Sayın Erdem’in söylediklerinin hepsi gerçek gibi duruyor! Tersane sahipleri çıkmazda gibi görülüyor!

Ama işin aslında yatan gerçek hakikaten bize aktarılan sözler gibi mi?

Ereğli’de 2006 yılında kurulmaya başlayan ve “Yer Tahsis ve Tapu” larını almış, bugün faaliyetlerini sürdürmeyi başarmış “Tersaneler” mevcut…

Bugün varlıklarını sürdüren Tersane sahipleri diyor ki; “Biz üretimimizi sürdüren tersaneler olarak bu kadar üst düzey yöneticinin katıldığı bir toplantıya “davet” edilmedik. Biz Devlet’in bizden istediği tüm sorumlulukları yerine getirdik.Yaptığımız yatırımlar sonucunda devletin bize tanıdığı 10 yıllık süre sonrasında “yer Tahsis ve Tapu”larımızı aldık. Biz bugün hangi bankaya gidersek gidelim bu aldığımız belgeleri “İpotek olarak gösterebiliyoruz ve “Kredi” alabiliyoruz. Bizler Tapu ve Tahsis Belgelerimizi alırken bize Ankara’da büyük yardımları olan Ak Parti Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu’na ayrıca teşekkür ederiz. Bugün bizi düzenlenen toplantıya davet etmeyerek dışlayan kişi ve kişiler hangi amaca hizmet ediyorlar? Bu kişiler 2006 yılında başlayan  uzun ve zor yolculuğumuzun hangi döneminde kurduklarını söyledikleri “Tersanelerinde” “Gemi” inşası faaliyetinde bulunmuşlar?  Bizler zor şartlarda çalışırken “zevk-i Sefa’ya” dalanlar “Devlet”ten neyi bekliyorlar! Bu toplantının amacı kesinlikle “Tersanecilerin” sorunlarına çözüm bulmak değil, kişilerin  sadece “Kendi Değirmenine emek vermeden su taşımak” gibi bir aktiviteden öteye geçemez.”

Kısaca benim anladığım, tüm Ereğli’nin önemsediği, önemli isimlerin katıldığı toplantının sonucu eskilerin tabiriyle “Dağ Fare Doğurdu” sözcüğünden öteye gidemez.

Çünkü Ereğli’de düzenlenen bir toplantıda “Tersaneler Sorunu” başlığı altında düzenlenen bir toplantıya bugün Ereğli’de faaliyet gösteren tüm Tersaneciler “Davet” edilmezse alacağınız sonuç bir “Gövde Gösterisi”nden öteye gidemez, “Topal Ördek” misali yolamaya çalışır durursunuz!

2010 yılı sonrasında tüm dünyada daralan “Deniz Ticareti” sonrasında zorda kalan Ereğli Tersanelerinde Gana ve Senegal’e “Balıkçı Tekneleri” ihraç etmek fikri rağbet görmüştü! Ardından Karadeniz’de kıyısı bulunan ülkelerde işlevini bitirmiş gemilerin Ereğli Tersanelerinde söküm işleri yapılarak Erdemir’e “Hurda” olarak satışı gündeme geldi.2014 yerel seçimleri öncesinde Ereğli Tersanelerinde “Yolcu Gemisi” yapımı seslendirildi!

Hepsi nafile!

Tersaneler sürekli Ereğli’de “siyasi” bir güç yaratmak için kullanıldı geçmişte!

Bol bol yazdık durduk! Bakıyorum bugünde yazıyoruz!

Büyük bir şevkle!

Peki sonuç?

Dün’le yaşanmıyor! Madenci Tersanesi’nde 37 Gemi inşa edildi diyorsunuz! Bugün Madenci Tersanesi’nde kalmış tek bir toprak parçası yok!

Sizin amacınız “Madenci” tersanesini kurtarmak ise sizi alkışlayalım! Ama değil maalesef!

Bugün Ereğli’de Tersaneler sorunu varsa öncelikle bu bölgede ticarete yıllardır açılamayan, daha doğrusu önü sürekli kapatılan “Liman”ın faaliyete geçirilme isteği de olmalıydı o gün yapılan toplantının ana başlıkları içinde.

Bugün OSB’de faaliyet gösteren ve Ereğli ekonomisinde güçlerini hissettirmeye başlayan işletmelerin en büyük zorlukları “Deniz Ticareti.” Ürettikleri malların maliyetleri “nakliye” giderleri nedeniyle sürekli yükselen firmalar OSB Bölgesine en yakın mesafede bulunan Tersaneler Limanı’ndan faydalanamıyorlar. Ereğli Balıkçı Limanında Ereğli Belediyesi tarafından işletilen liman büyük tonajlı gemilerin yanaşması bakımından elverişsiz durumda!

Kaldı ki ağır tonajlı kamyonların sahil bandında trafiği aksatmasından Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ve Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’da rahatsızlık duyuyorlar.

Tersaneler Limanı Ereğli adına büyük bir gelir kapısıyken, 20-25bin ton yük tonajlı  gemiler için bile uygun limanın açılmasını kimler neden istemez?

Bizim sorunumuz Ereğli ‘mi yoksa kendi isteklerimiz mi?

Olmadı maalesef!

Yapılan “Tersanecilerin Sorunu” adı altındaki geniş kapsamlı toplantı’nın sonucunda siyasi iradeden ne gibi bir sonuç çıkar bende merak içerisindeyim.

Gemi batmış…

Çoktan batmış!

Batığı kim çıkaracak?

Devlet Baba mı?

Beklemek gerek…

Hem de uzun süre beklemek gerek…

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
RÖPORTAJLAR
YAZIK…
YAZIK…
ARŞİV ARAMA